mirabl mirabl komentáře u knih

Čarohrátky Čarohrátky Věra Provazníková

Většina svéprávných rodičů se téhle útlé knížce velkým obloukem vyhne. Ale jsou možná i takoví, (s nekonečnou trpělivostí), dostatečně rezistentní vůči neustálým dotazům "A ploč? A ploč? ..." a skrytě doufají, že jejich malý naklonovaný Einstein to hlubokomyslné a mnohovrstevnaté poselství briskně vyluští a podá všeříkající vysvětlení: "To je huustýý!"
Takže malá ukázka:
V něm bílé peříčko -
kde jsi, holubičko?

01.10.2020 2 z 5

Amorův žertík Amorův žertík Sabine Stephan

Hodně podprůměrné (ne)romantické čtení ... prostě bída. Jednání hlavních postav bylo zcela stupidní, emoce nulové. Že by mi na konci příběhu ukápnula slza, hmm ... tak to ani náhodou.

26.09.2020 2 z 5

Utrpení novomanželky Utrpení novomanželky Irene von Velden

Utrpení bylo opravdu to správné slovo. Občas si přečtu nějaký ten romantický příběh, ale nevzpomínám si, že bych v některém z nich zaznamenal nabídku sňatku ve stylu: "Marino, prosím vás - uměla byste si představit, že byste se stala mojí ženou?". Jednání té (ne)zamilované dvojice mi přišlo dost nevěrohodné ... a neuspokojená sokyně Julie mi tam děsně lezla na nervy. Bejt to pořádná krimi, tak na konci by došlo k jejímu "záhadnému zmizení".

20.08.2020 3 z 5

Všechno, nebo nic Všechno, nebo nic Gert Fritz Unger

Docela zdařilý a čtivý westernový příběh. Ultra mocný a "zlý" padouch, pokerové a boxerské souboje + neobvyklý souboj kolesových parníků ... hmm, zasloužené čtyři hvězdičky.

11.08.2020 4 z 5

Medvídek Pú Medvídek Pú Walt Disney

Škoda papíru, na kterém je tato dementní slátanina vytištěna. Vlasy se mi zježily hrůzou a nevěřícně jsem kroutil hlavou, když přítel všech zvířátek Kryštůfek Robin přibíjel hřebíkem oslíkovi nový ocas. Hodně velká literární bída.

12.07.2020 1 z 5

Proč je dnes vzduch tak šedivý Proč je dnes vzduch tak šedivý Walt Disney

Docela milé překvapení. Sice vůbec netuším, kde se tam vzal ten "gumový" medvídek (co se mu říká Pů a podezřele se podobá té žvejkací figurce z pytlíku s bonbóny), ale příběh mě zaujal ... nebylo to vůbec přihlouplé, čehož si u knížečky pro nejmenší čtenáře velmi cením.

15.06.2020 5 z 5

Osudný dopis Osudný dopis Gitta Holm

Příjemné počtení na jeden večer. Velká spokojenost. Škoda toho omezeného formátu šedesáti stran, protože Gitta Holmová psát umí a přišlo mi, že poslední třetina příběhu se odehrála tak nějak "zrychleně" ... ale i tak si u toho všechny holky popláčou :-).

12.06.2020 5 z 5

Stokrát bez pardonu Stokrát bez pardonu Boris Pralovszký

Autor si s češtinou (a její bohatostí) opravdu vyhrál :-). Několikrát jsem se od srdce zasmál ... a několik vtípků nepochopil. Ale za to si asi můžu sám, bo iks let ignoruji TV "zpravodajství".

03.06.2020 4 z 5

Zachránce milionářem Zachránce milionářem Patricia Seeley

Opravdová mizérie. Po knize jsem sáhnul, alébrž jsem se bláhově domníval, že tam ten kocour bude mít nějakou zásadní (oživující) roli. Ale bohužel pan Harlekýn zase "nezklamal", neboť jakýsi (traumatizovaný) člověčí nadsamec zde zase jen vocucával tůze emancipovanou slepici. Neskutečná detektivně-romantická slátanina.

25.04.2020 2 z 5

Kdo s koho Kdo s koho Janet Dailey

V romantickém příběhu, kde se víc zamačkávají ranní budíky, smaží snídaně a usilovně pracuje ... je prostě něco špatně. Sám sobě se divím, že jsem to dokázal dočíst až do povinného happyendu. 50%.

14.03.2020 3 z 5

Přes hory a doly Přes hory a doly Helga Torsten

První třetina "romance" byla ještě (s menším přemáháním) stravitelná. Pak se to s prominutím totálně podělalo. Bohužel, jasný odpad. Doporučuji vyhnout se tomu velkým obloukem.

13.03.2020 odpad!

Sňatek z donucení Sňatek z donucení Erika Sommer

Slaboučké. Tohle čtení je vhodné asi jen pro poblouzněné náctileté slečny. Jedna zápletka se záměnou identity a celý příběh se doslova utopil v přívalech klišé typu: "Od prvního okamžiku, kdy jsem tě držel v náručí, jsem věděl, že jsi jediná žena mého života a že jsme si navěky souzeni."

11.03.2020 3 z 5

Láska jako vichřice Láska jako vichřice Susanne Svanberg

Velmi dobře napsané, přečteno takříkajíc na jeden zátah. V první části jsem se dokonce i jednou zasmál. Sice mě u toho místy bolely ruce (jak se tam usilovně pracovalo), ale fandil jsem těm dvěma beranům, aby našli způsob, jak se dát znovu dohromady :-).

10.03.2020 4 z 5

Podivné manželství Podivné manželství Bianca-Maria

Bianca-Maria opět nezklamala ... hlavní hrdinka byla kupodivu sirotek :-). Četlo se to dobře. Ono totiž na 60 stranách si autorka nemohla dovolit žádnou "vatu", takže se to dostávalo do opačného extrému: dějová smršť, všechno hrozně zjednodušené ... a ty happyendy, hmm, ty já tuze rád.

09.03.2020 4 z 5

Tam na hrázi u rybníka Tam na hrázi u rybníka Ferdinand Krch

Stále si myslím, že i malé děti mají rozum a jejich pěstouni by je fakt něměli oblbovat.
..."Pět lištiček přiskákalo, pět lištiček přichvátalo. První v kamnech zatopila, druhá rendlík postavila, třetí kaši uvařila, čtvrtá cukrem posypala. Pátá volá Hošíčku! Pojď jíst kašičku, jen si nespal hubičku!"

09.03.2020 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

(audiokniha). Tohle se může líbit asi jen holkám. Ta druhá část čtenářské obce, kterou Stvořitel vybavil také logickým myšlením, se u toho musela umlátit smíchy, včetně zde zmíněného "odborníka" Beara Gryllse. Flešbeky a hlášky typu "... ale měl jsem to radši udělat" mě vytáčely do červena. Pokud by se někdo zajímal o seriózní survival "romanci", doporučím spíše knihu La Loba (Alan Russell) ... případně hardcore verzi, jo, to je ta finální část Terroru (Dan Simmons).

08.03.2020 2 z 5

Když se její snoubenec zamiloval Když se její snoubenec zamiloval Bianca-Maria

Příjemné romantické čtení na jeden večer, nebo spíše na dobrou noc :-). Na své si tady přijdou i milovnice koní a německých lidových slavností. Na konci je to takříkajíc hodně "přeslazené".

04.03.2020 4 z 5

Za oponou Za oponou Jindřich Štreit

Pouze pro divadelní nadšence, aneb i jevištní hvězdy jsou taky jenom lidi :-). Pohledem fotografa mě tahle publikace nijak nenadchla. Interiérové focení bez blesku je totiž hodně nevděčná záležitost a né každý čtenář "rozmazané" fotky pokládá za umění.

14.12.2019 3 z 5

Záhadný Kryštof Kolumbus Záhadný Kryštof Kolumbus Jean Merrien

Docela zajímavý literární pokus o rekonstrukci sebevražedné plavby, jejímž cílem bylo najít cestu do Indie západním směrem. Fakt, že se admirálu Kolumbovi po "nalezení" Bahamského souostroví podařilo vrátit nazpět i s nákladem indiánů, svědčí především o jeho námořnických dovednostech a pevné vůli uspět (za jakoukoliv cenu). Škoda, že autor knihy příliš tlačil na pilu co se týká věrohodnosti děje a dialogů. Celkem 92 vysvětlivek, komentářů a poznámek "pod čarou" bude pro obyčejného čtenáře asi dost silné kafe.

25.11.2019 3 z 5

Šelmy hledají domov Šelmy hledají domov Vladimír Pazourek

Tak tohle není žádná kniha o roztomilých zvířátkách, i když první povídka o medvídkovi by mohla čtenáře k tomuto názoru "svádět". Je velmi poučné se dozvědět, že v přírodě (dosud) existují i další predátoři. Osobně mě nejvíce zaujal příběh "Šelma vládne údolí" a začal jsem docela jasně chápat, odkud se bere zaslepená nenávist všech myslivců vůči velké kočičce, která se jmenuje ... rys ostrovid.

23.11.2019 3 z 5