milan3414

Neopouštěj měNeopouštěj měKazuo Ishiguro

Příběh o životě. Jste dítě, jste šťastní a nešťastní a to co bude potom, je tak daleko. Pak láska, žárlivost, naděje, beznaděje, bolest, stáří, klid (občas) a smrt... Hrdinové příběhu to mají kratší, ale o nic méně intenzivní. Prostě to tak je. Nečeká nás nic jiného.
Skutečně bych tomu nepodsouval nějakou společenskou kritiku. V Anglii pokud vím klony nepěstují a většinou se tam snaží být vcelku liberální, humanitní, demokratičtí... takže, když už tak jedině: "lidi, mohlo by být hůř".
Nedostatek emocí? Já kdybych v dané situaci něco psal, psal bych to stejně - klidně, civilně, spíše odtažitě.
Nedostatek odporu hlavních hrdinů? No berme to tak, že nejsou vychovaní k představě vlastní jedinečnosti, důležitosti a sebeurčení, kterou běžně vnucujeme svým dětem. Přesněji jsou vychovávaní k "odlišné" představě sebeurčení. Nejspíš nečtou pohádky, kde "hlavní hrdina vezme věci do vlastních rukou... a vyhraje...". Umím si představit, že se s tím smíří a přijmou to jako daný stav (viz. otroci, ženy v některých koutech světa...). To se mi jistě nebílý, ale je to tak. Asi i v Kuzuokově světě jsou "klonovaní revolucionáři" , teroristé a aktivisté (to je konec konců celé vedení Hailshamu). Ale o nich on nepíše.

23.04.2018