mh.mail mh.mail komentáře u knih

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Kniha mého dětství. Nelze sice přehlédnout silný proletářský motiv celého vyprávění (chudí jsou dobří, bohatí jsou špatní), je to ale celé napínavě napsáno a k tomu super ilustrace Ondřeje Sekory. Pohádka spíše pro trochu starší děti.

24.06.2013 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Ke knize jsem se dostal přes trailer v kině - napadlo mě, že by nebylo špatné si knihu koupit a přečíst. Zatímco knihu jsem si tedy koupil a přečetl, film jsem doposud neviděl a je možné, že si na něj počkám až do televize.
Kniha určitě zpracovává zajímavý námět a je koncipována zajímavým způsobem. Udržovala mě celkem celou dobu v napětí, jak se to celé vyvine. Na druhou stranu bych jí však vytkl několik věcí:
1. Vzájemné ovlivňování se jednotlivých časových rovin příběhu je v některých případech příliš násilné a okrajové. V tomto bodě jsem čekal trošku víc.
2. Jednotlivé příběhy nejsou samy o sobě špatné, vize budoucnosti jsou zajímavé, chyběla mi ale nějaká hlubší pointa toho celého. Proč jsem knihu četl, proč byly vybrány zrovna tyto příběhy a proč ne jiné? Proč byla zvolena tato forma vyprávění, proč autor knihu nepojal jako sadu klasických povídek z různých dob? Možná, že to tam někde je a já to jenom neviděl, ale přišlo mi to takové samoúčelné a prvoplánově efektní.
3. Způsob vyprávění, kdy se nejprve všechny povídky v chronologickém pořadí dostanou zhruba do své poloviny a následně jsou dokončovány v chronologicky opačném pořadí, měl za následek to, že u starších povídek jsem mezitím pomalu zapomněl, kdo byl kdo a o co tam vlastně šlo, takže jsem si tyto informace musel osvěžovat listováním vpřed.
I přes tyto výhrady se mi kniha líbila, přečetl jsem si ji s chutí a nelituji, že jsem si ji koupil.

24.06.2013 3 z 5