Martin35 Martin35 komentáře u knih

Cesta na severozápad Cesta na severozápad Kenneth Roberts

Poučné, ale těžko se mi to četlo. Vydání z r. 1971, přestože vydal Odeon, má nepříjemně drobné písmo.

30.12.2020 3 z 5

Šerosvit Šerosvit Mao Tun

Velmi ambiciózní román. Téma je už pro dnešní generaci čtenářů hodně vzdálené, proto je snad toto dílo tak málo čtené. Autor ale psal poměrně moderním stylem, možná až na delší kapitoly (30 - 40 stran, to se dnes už nedělá). Nevadila mi ani čínská jména (některá dívčí jména jsou i roztomile přeložená, jako třeba Korálek, Orchidej, Skořicový Květ). Problémem bylo opravdu velké množství postav. A to dokonce tolik, že některé i nepříbuzné postavy měly stejná příjmení (např. Wang nebo Li, v Číně asi hodně časté), s tímto jevem jsem se doposud v románech nesetkal, ale oceňuji to, dodává to na věrohodnosti. Je i v jiných čínských knížkách tolik postav? Protože tady jich bylo strašně moc, a to i na velký rozsah knihy. Takže logicky pak nezbylo už tolik prostoru k jejich dostatečnému rozvinutí. Jinak plno zápletek, ekonomiky, burzovních spekulací. Přestože kniha neposkytuje ucelený obraz tehdejší čínské společnosti a je z ní cítit ideologické zabarvení, máme určitě zajímavý popis života v Šanghaji v roce 1930. Rozhodně stojí za to přečíst.

22.04.2020 4 z 5