margareth1189 margareth1189 komentáře u knih

Cizinec z papíru Cizinec z papíru Ivica Ďuricová

Jednohubka, od které jsem měla poměrně velká očekávání, jež však nesplnila. Na téhle knize mi nesedlo dost věcí. Žádná z nich nebyla tak moc nepříjemná, aby mě sama o sobě donutila knihu odložit, ale dohromady prostě kazí dojem.

Co bych vyzdvihla asi nejvíce bylo, že Liana stále jen vysvětlovala, neprožívala, a já to tak nemohla prožít s ní, neb nebylo co.
Pasáže zabývající se Lianinou prací byly nudné a nemám pocit, že by měly nějaký větší smysl, než jen dělat výplň mezi dopisy. Zabalená sice do chytrých slov a snažící se tvářit nadmíru sofistikovaně, ale přesto jen zbytečná vata.

Příběhu moc nepřidala ani sama Liana, nebyla jsem schopná se na ni naladit a vlastně si na ni ani utvořit názor. Přišlo mi, že ačkoliv nám toho o sobě řekla hodně, stejně nevíme, jaká doopravdy je.

S čím jsem celou dobu bojovala, to byly Lianiny vztahy. Příběh se snažil tvářit vážně a seriózně, ale pod touhle skořápkou z toho stejně probublává telenovela. A taky možná náznak Mary Sue? Krásná úspěšná ženská na vrcholu kariéry, o kterou se chlapi doslova perou?

Dost mě u čtení vyrušovaly i popisy módních kreací. Chápu, Liana je módní policie, přesto jich bylo zkrátka moc a zbytečně detailních.

Příběhu nehrál do karet ani překlad. Když je na pěti řádcích šestkrát „jsem“, je to fakt k zbláznění. Občas se to dalo ignorovat, ale často ne. A chyb v překladu bylo bohužel víc.

Kdybych měla knihu hodnotit přísnou optikou svých očekávání, musela bych shrnout, že příběh je slepenina dopisů, popisů outfitů a vaty. Když však na svá očekávání a zmlsaný jazýček zapomenu, budu muset říci, že je to milá oddechovka, která asi neurazí.

20.05.2022 3 z 5