lukasp4J7 lukasp4J7 komentáře u knih

Trinásť balád pre Lucifera Trinásť balád pre Lucifera Radoslav Kozák

Zbierka ukrýva trinásť rôznorodých príbehov z hororového cechu. Narazíme prevažne na psychologický horor, no aj na bizarro, „lovecraftovský“ horor, triler, duchársky horor, mysteriózny horor, kanibalizmus, štipku erotiky, kliatbu či dark fantasy. Všetky poviedky majú spoločné, že sa v nich objavuje psychologická hĺbka postáv, temná atmosféra, melancholická nálada a hlavne vysoká kvalita. Odvážne a úprimne musím povedať, že táto kniha dosahuje svetové kvality súčasného hororu. A som rád, že vyšla práve v našom jazyku.

TOP3 poviedky:

„Barbiturátova bábika“: Príbeh so silnou romantickou líniou, no jeho pointa prekvapí ukážkovou zvrátenosťou. Mladý lekár porozpráva príbeh lásky s onkologickou pacientkou. Ako sa prvýkrát stretli, ako sa zamilovali a skoro odlúčili. Lenže, netreba veriť všetkému, čo nám povie. Možno je pravda úplne iná.

„Septembrový muž“: Počas septembrového dňa stretne chlapec čudesného chlapíka s ešte čudnejším menom September, ktorý mu určí životnú cestu. Naučí ho byť sériovým vrahom. Výborný triler. Veľmi ma bavili postupné kroky, ktoré pretvárali postavu na niečo temné (neobišlo sa to ani bez mysterióznych prvkov). Rado dokázal, že ani tento žáner mu nie je cudzí a dokáže s ním šikovne pracovať.

„Diablove ruky“: Poviedka vraví o plukovníkovi, ktorý zrazí mačku, lenže, keď k nej príde, ona ho pokúše a ujde. Následne sa mu začnú snívať zvláštne sny, pri dome objavovať mačky a taktiež vydáva chlapíka v šedej kapucni so svietiacimi zelenými očami, ktorému chýbajú ruky. Výhybka do bizarro hororu, ktorý sa nebál ani brutálnejších scén a mysterióznej atmosféry. Ku tomu nesmie chýbať pointa, ktorá ukážkovo zocelí príbeh.

Navyše zbierka obsahuje až 30 ručne robených ilustrácií, ktoré skvelo dopĺňajú atmosféru knihy. Keď som čítal knihu, tak ma zahrial hrejivý pocit, že slovenský horor má budúcnosť a Rado Kozák je skutočný talent hororu. Teším sa na ďalšie knihy.

01.04.2024 5 z 5