Laura114 Laura114 komentáře u knih

Brian May – Biografie Brian May – Biografie Laura Jackson

Moje pocity sú zmiešané. Čakala som oveľa viac informácií z Brianovho života v období 70 a 80rokov. Rodina, deti, Chrissy... Je mi jasné, že sa asi nedá napísať kniha o členovi legendárnej kapely bez toho aby sa spomínala kapela, ale tak ako už bolo napísané, aj ja som miestami mala pocit, že čítam Freddieho biografiu. O to viac ma zas (ak sa to tak dá povedať) potešili bližšie informáci o jeho chorobách počas turné v Austrálii a USA, taktiež posledné dve kapitoly a doslov k českému vydaniu. V podstate som sa dozvedela oveľa viac o kapele ako takej.

22.03.2019 4 z 5

Kasta: Korene našej nespokojnosti Kasta: Korene našej nespokojnosti Isabel Wilkerson

Najprv som si vravela, že som spravila veľkú chybu tým, že som túto knihu začala čítať po Autobiografii Nelsona Mandelu...ale nie, nebolo to tým. Ani si nepamätám, kedy som knihu nedočítala, tu som už nezvládla posledných 20strán a to som sa dosť prepámahala pár desiatok pred tým. Od začiatku knihy mi nesmierne prekážalo, že delila obyvateľov Ameriky na Afroameričanov, pôvodných obyvateľov ameriky (celú knihu boli Indiáni iba pôvodné obyvateľstvo Ameriky), a dominantnú kastu-to sme všetci my zlí bieli pôvodne európania. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že pokiaľ by autorka išla na konkurz kde by bola jediná afroameričanka a ostatné dajme tomu ženy by boli "z dominantnej kasty" a vybrali by si ju...tak by aj na ich výbere našla niečo rasistické a negatívne...že by to okomentovala tak, že si vybrali práve ju preto, aby nevyzerali ako rasisti, alebo aby boli "za pekných"...celou knihou vyvolávala pocit, akí sme my všetci európania zlí a môzeme za všetko zlo sveta. Dve hviezdičky dávam za pár pasáží, ktoré boli o Indii a jej kastovej hierarchii a nacistickom Nemecku a ich inšpirácii, ktorú podľa knihy našli v Amerike.

13.03.2023 2 z 5