lapis7136 lapis7136 komentáře u knih

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

"Tragédie a zoufalství obou hlavních aktérů je téměř hmatatelné a svou premisou mi Hladový lán hodně připomněl solidní filmový horor Hvozd (2015). Spíše než na komplikovaný příběh a propracované postavy, je ovšem kniha zaměřená na atmosféru, která v sobě skrývá všechny hlavní aspekty dobrého folk hororu – venkovské prostředí zapadlé britské vesnice, jejíž obyvatelé jsou k přistěhovalcům značně nedůvěřiví, výrazná role zvířat i ponurá krajina prodchnutá legendami, jež zasahují do dění přítomného. To vše je přítomno ve vrchovatých dávkách. Zatímco žádná z postav nedisponuje nijak propracovaným charakterem a ta hlavní je až lovecraftovsky stoická a klidná ohledně všeho, co se kolem ní děje, a celkově nevýrazná, je to právě vykreslení krajiny, její minulosti i přítomnosti, které je hlavní doménou knihy."

Celá recenze je k přečtení v sekci Recenze u této knihy.

10.12.2021 4 z 5

Rudá zem Rudá zem Adam Nevill

"Přiznám se, že příčinou výsledné špatné známky i negativních dojmů, které jsem z knihy nabyl, jsou pravděpodobně mylná očekávání, jež jsem před začátkem četby měl. Nicméně pokud je kniha označována jako folk horor (médii i samotným autorem), musí dle mého názoru plnit určité estetické i příběhové zákonitosti, kvůli kterým jsem ostatně tento žánr začal tak oblibovat. Když si například vezmeme některá filmová díla, která dle mého názoru stojí na pomyslném folk hororovém vrcholu (britský The Wicker Man, estonský November nebo americký The VVitch), jedním z jednotících prvků je uvěřitelné budování světa, které stojí na velmi pevných historických základech. Člověk při jejich sledování má pocit, že předkládané příběhy opravdu jsou nedílnou součástí krajiny a působí jako oživlá legenda prolínající se se světem každodenního života. Naopak tento Nevillův pokus připomíná násilnickou fantasii, která se čtenáře snaží zahltit co největším množstvím brutality, hrubosti a špíny a zcela tak pohřbívá jakékoli romantické aspekty, které jsou rovněž vlastní většině děl tohoto žánru. Jednoduše řečeno – při čtení Rudé země máte pocit, že čtete jen další horor, že čtete něčí fantasii, která nestaví na tradici žánru, ale je zcela izolovaná ve svém vlastním světě."

Celá recenze je k přečtení v sekci Recenze u této knihy.

10.12.2021 2 z 5