Kvitko123 Kvitko123 komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Poslední díl Milénia byl pro mě poměrně zklamáním. Možná je to tím, že těsně před Dívkou v pavoučí síti jsem během týdne přečetl původní trilogii. Larssonova tvorba byla dokonalá. Jen málokdy se mi stává, že mě děj natolik pohltí, aby mi běžná realita připadala fádní a bezobsažná. Jednoduše jsem byl vtažen příběhem a nic dalšího mě nezajímalo. Žil jsem jen knihou a Lisbeth.

To se mi bohužel tentokrát u Lagercrantze nestalo. Kdybych měl hodnotit knihu samostatně, tak bych ji zařadil mezi průměr, který přečtu a za nedlouhou dobu zapomenu. Nenadchne, ale ani neurazí. Bohužel pokud srovnám Dívku v pavoučí síti s původní trilogií - ještě ke všemu čerstvě přečtenou - tak nelze hodnotit kladně. Jistě chápu nadšení fanoušků Milénia (sám sebe mezi ně řadím), kteří lační po pokračováním a dalším románu s Lisbeth a Mikaelem. Kdybych sám několik let čekal na další novelu, tak bych jistě hodnotil o stupínek lépe, jelikož počáteční nadšení a euforie by jinak nedovolily.

Kniha je kratší než předešlé romány a je to na ní znát. Pomalý start by mi ani nevadil – spíš bych ještě očekával podrobnější popis vývoje hlavních postav, zejména když se poskočilo o několik let dopředu – a autorův styl také většinou ne (až na pár výhrad). Bohužel co se mi příčilo, byla nekorigovaná jízda příběhem, kdy děj postupně neplynul, ale nějak se stával. Mikael nešetřil případ, nerozkličoval zápletku a nezjišťoval pravdu. Ona se na něj doslova vyřítila a byla mu velice rychle sdělena. Knize chybí postupné zrání, neustálé napětí a dost to na mě působí, jakoby se autor potřeboval vypsat (což je u Lagercrantza paradoxní). Z Lisbeth se stala Super-žena, jež je schopná bez problému složit trénované zabijáky. Ostatní postavy působí fádně a nedostatečně vykresleně a bez seznámení z předchozích knih, bych o nich téměř nic nevěděl. Zmizela veškerá originalita. Jakoby je autor jen nakopíroval z předchozích dílů. Zejména ke konci pak autor skáče z jednoho charakteru na druhý. Snaží se dodat napětí přerušováním děje, což už pak působí poměrně otravně a narušuje kontinuitu. Samotná zápletka působí nevěrohodně (a jako fanoušek fantasy/sci-fi snesu téměř vše) a zasloužila by rozpracovat a zejména dodat patřičnou hloubku.

Pokud bych knihu přečetl jako samostatné dílo, tak budiž. Dívka v pavoučí síti rozhodně ale není plnohodnotným pokračováním Larssona. Nezbývá jen doufat, že se další pokračování psané perem jiného autora alespoň o něco více přiblíží úrovni původní trilogie.

PS: Současné prodeje ukázaly, že se Milénium stále těší obrovské oblibě, a možná se tedy dočkáme důstojného pokračování. Už jen proto, že série má skvělý finanční potenciál, který by ji mohl nadále udržet naživu.

11.11.2015 2 z 5