KrasomilaA.S. KrasomilaA.S. komentáře u knih

Co Bůh? Člověk? Co Bůh? Člověk? Bedřich Bridel

Naprosto mne dojímá, jak tady skoro všich píší žvásty o tom, jaké je to úžasné dílo.
"Slovo plodí usta tvá,
jedno sic Otec s svým Plodem,
není dvoje, než jsou dva
jakýms podivným způsobem.
Když se spolu líbají,
oba květ lásky vzdychají,
zas když se objímají,
srdýčko lásky vzdávají."

Od tohoto odstavečku dále mne už snad nemohlo překvapit nic.

Za prvního tě máme,
od tebe, co od počátku,
co vidíme, co známe,
ty nepočítáš začátku;
cesta's, než ne na poli,
stezník bez šlapějí sice,
hora, ne bez oudolí,
věž bez špice, MAKOVICE.

Tady jsem došla k názoru, že v tom jsou asi opiáty (a utvrzují mne v tom následující slova - "Ty jsi koule třihranná a bezedna okrouhlosti"), i když nevím, zda byl tento druh drog v té době dostupný. Ani sem nebudu dávat odstavečky co mne znechutily. Mluvíme zde o lyrice, tudíž samozřejmě o žádném ději nemůže být řeč a ani jej nikdo nečeká. Takže jedinečné vyprávění o tom jak je člověk hnůj hnus hnis vřed a bůh je dokonalý ve všech směrech... Jako ateista to nemohu nikdy docenit.

"Chci-li míti líbání,
Bůh jest nejlepší líbání!
Chci-li mít objímání,
v Bohu bývá bez stejskání:
ty mne, ó Bože, sýtíš
nejčistějším milováním,
mé srdce sám nasytíš
libým tvých ust obcováním. "

Kdybych si přečetla jen tohle pomyslela bych si - Asi nějaká biblická fanfikce 15+.... Neříkejte mi, že autor byl v pořádku.
Nemyslete si, že jsem snad vybrala ty nejhorší části, a ten zbytek je sám klenot. Lehce si můžete tento skvost přečíst. https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/64/07/65/co_buh_clovek.pdf , dlouho to nezabere, můžete si mé citace vyhledat. Je to krátké.
Vlastně jediná dobrá věc je, že je to krátké. Jako dílo do povinné četby se to hodí asi kvůli tomu. Ne opravdu, jedinou pozitivní vlastností tohoto díla je krátkost. Je to hrozná krátká báseň, ale mohla by to být hrozná DLOUHÁ báseň. Ještě nejsme úpně na nule, nu což?

03.06.2020 odpad!