Kaštaka Kaštaka komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih, protože je v ní všechno co mám na Zeměploše nejraději. Potěšilo mě, že jsem se dozvěděla, jaký byl Elániusi, lord Vetinari, Noby, Tračník, Kolík A. S. P., Růžena Dlaňová, lord Odkragli, lord Rzezac a Reginald Půlbotka zhruba před třiceti lety. Konečně jsem se dozvěděla, jak Půlbotka umřel (v tomto případě to bylo poprvé, kdy jsem u úmrtí kladné postavy téměř plakala štěstím), kdo je Vetinariho teta (kterou byl Vetinari ochoten nabídnout za zabití draka v knize „Stráže! Stráže!“) a jak vypadal „předvetinariovský“ Ankh-Morpork. Těším se, až si Noční hlídku přečtu znovu, protože Pratchettovy knihy se dají číst pořád dokola a pokaždé v nich najdete drobné myšlenky, vtípky a umělecké prostředky, které jste buď zapomněli, nebo jste si jich nevšimli. Příští rok 25.5 si určitě připnu na tričko větvičku šeříku jako poctu siru Pratchettovi.

09.10.2014 5 z 5

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Kniha naplnila má očekávání. Je to klasický Doktorský příběh, žádná vysoká literatura. Doktor byl správně trhlý, potěšily mě časté narážky na předešlé epizody a vysvětlení, jak funguje klaunské autíčko. Příjemně se četla, i když některé formulace byly poněkud kostrbaté a nekanonické. Nejvíc mi asi vadilo to velké řádkování a tlustý papír na kterém je vytištěna. Těším se na další díl.

09.10.2014 4 z 5