Kamčulína Kamčulína komentáře u knih

Hortensie de Beauharnais Hortensie de Beauharnais Izabela Michlian Straková

,,Muži bojují zbraněmi, ženy úskoky a city." ???????? ???? ⚔
Poté, co Hortensie prožila bezstarostné dětství ve francouzské kolonii v Karibiku, přišel čas vrátit se do Evropy. Paříž se však zmítá pod jakobínskou diktaturou, která si mimo jiné vyžádala také smrt jejího otce. Její matka Josefína se následně stává manželkou ambiciózního generála Napoleona Bonaparta, jehož šarm okouzlil i samotnou Hortensii. Ta je však nucena své city potlačit a provdat se za Napoleonova chladného bratra Luise. Po Luisově boku se sice stává holandskou královnou, ale podaří se jí nalézt také štěstí?
- - - - -
Na Hortensii jsem čekala tak trochu jako na Godota a jsem ráda, že můžu říct, že se to čekání vyplatilo. Začátek knihy byl trošku slabší, ovšem s příchodem Napoleona se děj rozběhl a kniha mě chytla. Příběh Hortensie je příběh ženy, která to v životě neměla jednoduché, ale vždy v sobě našla sílu jít dál. Kniha je vyprávěna formou deníkových záznamů, což nám umožňuje se s hlavní hrdinkou více sblížit a pochopit její myšlenky. Děj je dále protkán dopisy Hortensiina bratra, které příběhu působivě dotváří kontext napoleonských válek přímo z centra dění. Úplně bych knihu nedoporučila někomu, kdo nemá o revoluční a napoleonské Francii žádné povědomí, jelikož příběh je postaven na historických událostech, bez jejichž znalosti by čtení knihy nebylo tou pravou zábavou. Pokud však máte Napoleona a jeho dobu rádi, rozhodně neuděláte chybu, když sáhnete po této knize.

02.02.2021 4 z 5