Kail87 Kail87 komentáře u knih

Dějiny piva Dějiny piva Jaroslav Novák Večerníček

Z populárně-naučného žánru tady zbylo opravdu jen to "populární". Čte se to hezky ,ale pokud se chce člověk něco dozvědět o dějinách piva, ať se této knize vyhne obloukem. Autor si z dějin vytahuje jenom to, co se mu hodí do slohu, spekulace a domněnky dává na roveň historickým pramenům, které navíc ani nejmenuje. Vrcholným vtipem celé knihy je několikrát citovaný "profesor Metod Nečas" a jeho práce "My před 2000 lety", která slouží jako zdroj pro nastínění naší slovanské historie. Bohužel se nikde v knize nedočteme, že "pan profesor" byl ve skutečnosti středoškolský profesor, učil matematiku a fyziku a knihu napsal před více než 60 lety.

24.05.2021 odpad!

Stálo to za to? Stálo to za to? Karel Kučera

Poslední dílko vynikajícího českého žurnalisty. Rozhovory jsou roztříděny do čtyřech celků - jeden pro historiky, druhý pro významné osobnosti českého společenského života, třetí pro osobnosti, kteří mají původ v zemích našich sousedů a nakonec rozhovory se specialisty na různé oblasti (vojenství, životní prostředí, kultura, atd...) . Všechny jsou čtivé, některé trochu kontroverzní, ale všechny názory v nich argumentačně podložené, formulované srozumitelně a s evidentním respektem ke skutečnosti, že náš pohled nemusí být nutně pravdivý. Rozhodně plnohodnotné "ohlédnutí za oslavami 100. výročí založení republiky".

10.09.2020 5 z 5

Praha světová: Devět rozhovorů o hlavním městě Praha světová: Devět rozhovorů o hlavním městě Jiří Sádlo

Podařená kompilace rozhovorů s odborníky na slovo vzatými. Kdo má Prahu rád, počte si královsky.

10.09.2020 5 z 5