jojo-Jozin jojo-Jozin komentáře u knih

Stalinův termidor Stalinův termidor Marjan Britovšek

... aneb cesta ke zbožštění a kultu osobnosti tohoto kavkazskeho bandity, nekulturního člověka a omezence. Hodně podrobné (jednání sjezdů apod.) a to je překlad jen výtahem několika kapitol originálu. Čtení tudiž vyžaduje jistou dávku soustředění, ale jako podklad ke studiu zvrácené doby a osobnosti doporučuji.

30.03.2021 4 z 5

Karpatská rapsódie Karpatská rapsódie Béla Illés

Celkově 2,5* (Brát s rezervou a vzít v úvahu dobu vzniku.). Kniha jest ze tří částí. Zezačátku mě bavila, spisovatelský (anekdotický) styl mi sedl, autor nestraní žádné straně mnohonárodnostně složeného regionu, omezuje se na problémy obyčejných lidí. Těšil jsem se ze čtení, neb mj. jako příslušníka jednoho ze zúčastněných etnik, je to pro mne oblast zajímavá. Poslední část už se čte ovšem se sebezapřením, jedná se totiž o do očí bijící levicovou agitku a autor záměrně fabuluje s fakty. Skutečnost je ovšem v tomto kotli národností složitější. Jistě žádná ze stran nejednala vždy spravedlivě a nikdo nemůže tvrdit, že konal bez ztráty věnečku. Tady se ovšem spokojí s jednostrannou dehonestací 1. republiky, Polska a dalších a glorifikací Rudé armády-osvobodilky. Kdyby v časové linii pokračovala i do doby připojení do ukrajinské SSSR, patrně bychom se dočetli o všeobecném do té doby nebývalém rozkvětu Podkarpatské Rusi.

25.11.2020 2 z 5