Ivan375 Ivan375 komentáře u knih

Zdivočelí Zdivočelí Aleš Dostál

Nádherný román, který ani nepatří do scifi, ale oředpovídá realitu nejbližších let, kdy se Evropa díky tomu, že ztratila zdravý rozum a jakousi sebezáchovnou soudnost žene do zkázy. Autorův způsob jakési metafory, že nás sežerou vlci je jen mementem a závažným, že je stále ještě čas na selský rozum. Doporučuji všem, myslivcům, ekologům a těm, kteří se ještě mohou probudit.

27.12.2023 5 z 5

Daňky hlava nebolí Daňky hlava nebolí Aleš Dostál

Kniha krásných povídek, kde přívlastek myslivecké je spíše manažerským podtitulem, protože hlavní předností povídek je , humor, nadsázka a laskavá ironie

18.12.2022 5 z 5

Válka s vlky Válka s vlky Aleš Dostál

Tu špínu, kterou pajaroh naházel na knihu nejde ani číst bez pousmání. Než se dostanu k obsahu tak musím ohodnotit bravurní styl autora. Málokdo ze současných dokáže tak brilantně sevřených větách posouvat děj. A samozřejmě mu nechybí i jistá nadsázka a ironie, která hodnotitele tak přivedla do varu. Teď k obsahu. Celý život se pohybuji v přírodě jak pracovně, tak soukromě, takže o této problematice něco vím. Nejsem myslivec ani chovatel ovcí a taky nechci vlky v naší přírodě eliminovat. Přesto jsem přesvědčen, že bez jejich regulace to nepůjde, tak jako to nepůjde bez regulace odstřelem medvědů na Slovensku. Proto si myslím, že většina příspěvků odsuzujících tuto knihu patří k takzvaným panelákovým ochráncům přírody. Proč neprotestují proti masivnímu tažení Lesů české republiky za vybíjením spárkaté zvěře pod hlavičkou jakési svaté ochrany proti často vymyšleným škodám zvěří. Proč jim nevadí, že se střílí březí laně, jednou jsem koncem ledna viděl ten vývrh a bylo mi špatně. Teď k vlkům: jistě že autor použil poněkud karikaturní vykreslení členů hnutí duha, ale bylo to nutné kvůli jejich jednostrannému myšlení. Ještě jeden příklad. Vlk má zhruba stejnou početnost ve vrhu jako divoká prasata a ta jak se dostala nad jistou neúnosnou početnost, už se je nedaří lovit. Totéž se může stát s vlky a když jim ještě lesníci vystřílejí přirozenou potravu, co potom. A proto jako ekolog tvrdím, že musí přijít jakási regulace stavů. U spárkaté zvěře to jsou normované stavy na 1000 ha a u vlků nic. Takže výborná kniha, škoda jen, že většina jejich čtenářů nemá ani ponětí o nějaké Databázi knih, aby přidala svůj názor

17.12.2022 5 z 5