Harry_ Harry_ komentáře u knih

Stín Xel'Nagů Stín Xel'Nagů Gabriel Mesta (p)

Děj je naznačen výše.. Děj je vyprávěn očima všech stran. Lidi zastupují kolonisté, zejména Octavia Brenová a pak všudypřítomný generál Duke s Alfa eskadrou. Zergy pošle na planetu zmutovaná Kerrigenová. Protosse zastupuje neznámý Exekutor Koronis s Judikátorem Amdorem. Objeví se i Temný templář - Xerena. Ti všichni se zajímají o tajemný artefakt Xel Nagů.
V krátké době po sobě jsem přečetl třetí starcraftí knihu. Protože mohu porovnávat, jsem asi přísnější. Kniha si udržuje svou čtivost a přestože je tam jen pár známých postav, drží se schématu hry zejména odpovídajícími jednotkami, jejich popisem a nasazením, které hře odpovídá. Autor si přimyslel jen zmutovaného psa. Hezky popisuje důvod žravosti Zergů - sběr DNA pro soustavné vylepšování své rasy (něco jako Borgové ve světě Star Treku nebo Alieni). Nikdo však zatím nevysvětlil, proč čistě biologičtí Zergové potřebují plyn (budiž), ale hlavně anorganické krystaly?! (asi jen, aby hra byla vyvážená).
Co se týče slabých stránek, je to opět nedostatek nějakého hlubšího psychologického popisu postav, jednoduché věty, zkratkovitá komunikace postav, klišé obraty. Typická je "glorifikace" nějaké jednotky (nezničitelný krunýř, smrtící psionické čepele), kterou o řádek níž jedním šmahem zničí jiná jednotka. Také je vidět nadužívání rádobysilných přívlastků (litry krve, smečka zergů, zkázonosné zbraně..) a podobných infantilních obratů. Těžko říci, zda je to i v originále nebo způsobeno překladem. Kniha má podobný počet stran jako ostatní díly a přesto je rozdělena na 40 kapitol. Textu je tak objektivně méně, čte se to rychleji, děj je rozkouskován. Ideální kniha do metra se všemi svými výhodami a nevýhodami. Fanouška hry potěší, ale jako ukázku pro někoho, kdo StarCraft universum nezná bych knihu nevybral.

25.11.2012 4 z 5

Rychlost temnoty Rychlost temnoty Tracy Hickman

Popis na obálce říká téměř vše. Oproti všem ostatním česky vydaným knihám má řadu specifik. V první řadě jde o postavy, které se hrou nemají nic společného. A kupodivu to nevadí! Tracy vykreslil vskutku komorní drama odehrávající se na umírající Mar Saře pomocí postav jediné vojenské jednotky. Tvoří ji mariňáci a firebati, občas nějaký transportér, ale to je všechno! Tedy kromě tisíců Zergů, samozřejmě..
Hlavní postavou je vojín Melnikov, která je rozpracována dopodrobna. Není to moc práce, protože ho autor nechal všechno zapomenout prostřednictvím vojenské neurální převýchovy (vymytí mozku) a on se rozpomíná jen na něco a navíc neví, zda jsou to vzpomínky jeho nebo implantované. Mezi další významné postavy patří seržant Littlefield, poručice Breannová, firebat Cutter, záhadná Merdith a pár dalších. Jedná se o věrně popsanou vojenskou akci malého rozsahu s úkolem najít záhadnou bednu. Všude se to hemží Zergy a ke všemu jim za zády spadne taktická střela. WTF? Děj je dynamický, ale navíc stíháte sledovat rozpoložení postav a dýchá na vás jejich pocit beznaděje ze zrady velení a nekonečné hordy hladových Zergů. Příběh má netypický závěr a to knihu dále zlepšuje.
Nenechte se zmást číslem #3 na obálce knihy. Pokud by někdo chtěl přesné časové zařazení, jedná se o pár dní, během kterých se Konfederace pakuje z planety Mar Sara, kterou napadli Zergové (proč a jak se tam dostali, je věc jiná). Na začátku Křížové cesty též sledujeme evakuaci Mar Sary a potkáváme Kerrigenovou i Jima Raynora. Ale v 8. kapitole Mar Saru vyzmizíkují Protossové. Proto se děj Rychlosti temnoty (dobrý název) odehrává před Křížovou cestou nebo paralelně na jejím začátku.

Královna čepelí Královna čepelí Aaron Rosenberg

Kniha doplňuje vyprávění hry, setkáte se tedy se starými známými - kromě Jima Raynora také s Tassadarem, Zeratulem a dalšími. V hlavní roli je samozřejmě Sarah Kerrigenová, která to svým protivníkům docela natře. Děj je jednoduchý až plochý, ale čte se to dobře. Nečekejte rozsáhlé popisy psychologie postav, složité mentální pochody, rozsáhlé popisy lokalit nebo jiné prvky "náročnější" literatury. Nezapomínejte, že se jedná o brožovanou SF ve stylu hry, tj. děj odsejpá a přečtete si řadu dialogů.
Překlad je docela dobrý, přesto se pan Kovář mohl inspirovat lepším překladem Roberta Majora z Křížové cesty. Zajímavé je, že to nuhlídal ani odpovědný redaktor Libor Marchlík, který je podepsán pod oběma knihami. Příkladem je použití slova "vrh" místo "roj" (z originálu "swarm"). Je ale pravda, že překládat specifická slova vycházející ze hry, zejména názvy jednotek, je ošidné.
Narozdíl od jiných u nás vyšlých knih zde potkáte většinu známých postav a kniha není jen inspirována světem StarCarftu, ale příběh přímo dotváří (zároveň je zcela kompatibilní se hrou). A to je to, co si od těchto knih, my, fanoušci StarCarftu, přejeme.

Křížová cesta Křížová cesta Jeff Grubb

Hlavním hrdinou je novinář Michael Liberty, zpravodaj Mezinárodní televnizní sítě, který je vyslán jako vojenský zpravodaj na periférii planet Konfederace. Tam se setká s postavami, které tak dobře známe ze hry. Začne to generálem (na začátku plukovník) Dukem, pak se seznámíme s maršálem Jimem Raynorem, pak i s Arcturem Mengskem a Sarah Kerrigenovou. Narozdíl od Královny čepelí se však v této knize dozvíme o postavách více, tj. nejen co dělají, ale i jejich psychologický profil, původ a historii. Postava Mengska je pěkně zpracována, vidíme jeho manipulaci s lidmi a jeho přerod z rebela na diktátora. První střet se zergy, včetně jejich popisu, je velice realistický. Přestože není hlavní postavou Jim Raynor, je kniha komplexní a realisticky popisuje úvod příběhu o lidech a dvou mimozemských rasách. Vřele doporučuji si přečíst a to ještě před Královnou čepelí.

První mise První mise Vlado Ríša

Původem francouzská sci-fi série o vesmírném hrdinovi Marku Stonovi - kapitánovi (v této knížce ještě poručíkovi) Služby pro dohled nad primitvními planetami (SDPP) má řadu autorů a k nim se touto knihou přidal i známý český autor Vlado Ríša. Příběh je zasazen do začátku kariéry Marka Stonea a přečtete jej jedním dechem.

13.11.2012 5 z 5

400 pravd o Chucku Norrisovi 400 pravd o Chucku Norrisovi Richard Klíčník

Sebraných 400 hlášek o fenoménu jménem Chuck Norris. Nic víc, nic míň.

13.11.2012 3 z 5