hana.zet hana.zet komentáře u knih

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Chimamanda Ngozi Adichie

"Veľmi veľa času venujeme tomu, že sa dievčatá snažíme naučiť jednu vec - aby sa trápili preto, čo si o nich mysia chlapci. Naopak to však neplatí. Neučíme chlapcov, aby sa snažili vzbudzovať sympatie. Až príliš veľa času venujeme tomu, aby sme dievčatám vysvetlili, prečo nemôžu byť nanevané, agresívne či drsné, čo už je samo osebe dosť zlé, ale potom sa otočíme a pre tie isté veci chválime či ospravedlňujeme chlapcov. Svet je zaplavený hromadami časopiseckých článkov a kníh, ktoré ženám vysvetľujú, čo robiť, aké majú a nemajú byť - a to všetko len preto, aby priťahovali a tešili mužov. Naproti tomu, sprievodcov pre mužov, ako potešiť ženu, je ako šafranu."

Geniálne.
Táto úžasná žena všetkým jasne vysvetli, prečo feminizmus tento svet potrebuje, ženy i muži, a že to má byť skrátka norma, bežná vec. Prečítajte si túto knižočku Chimamandy Ngozi Adichie. Dajte ju prečítať vašim mužom a vašim deťom. A hlavne ich veďte k tomu, že neexistuje lepšie pohlavie. A že žena môže byť feministka a nosiť ihličky. A tiež nemusí. Že chlapci i dievčatá môžu tlačiť kočík a dievčatá i chlapci môžu kopať do lopty. Že dievčatá nemusia len ako bejby sedieť v kúte a snažiť sa všetkým páčiť. Lebo nikde nie je určené a presne vymedzené, čo je už na dievča priveľa.

11.10.2020 5 z 5