h4nek h4nek komentáře u knih

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón Platón

Euthyfrón bych velmi zjednodušeně popsal jako rozpravu moudrého s moudřejším. Sókratés si zde po běžném úvodu, kde proběhne výměna informací o dění v osobním životě, "hraje" na zcela neznalého a začne pokládat otázky Euthyfrónovi, který je podle všeho mnohem znalejší ve věcech, o kterých se baví. Těmito svými otázkami však okatě naznačuje, co si vlastně sám myslí. Snaží se dopátrat pravé podstaty a zatímco Euthyfrón vystupuje sebevědomě ve svých odpovědích, Sókratés mu vždy ukáže, že je v jeho vysvětleních nějaká nekonzistence nebo neúplnost a v zásadě všechno relativizuje. Jediný problém, který vidím je, že Sókratés nezpochybňuje bohy samotné, jakoby jejich existence byla na rozdíl od ostatního samozřejmost. Pro mě dílo tak trochu koresponduje s tím jak běžně lidi vystupují a mají přehnanou jistotu ve své názory VS jak by asi měli přemýšlet, chtějí-li se dobrat opravdovému rozumu.

Komentář po přečtení dalších dialogů snad doplním. Přijde mi super, že jsou všechna tato díla zřejmě odrazem historie a ne pouze nějakou fantasií.

16.09.2017