Dufff3 Dufff3 komentáře u knih

Muž z Everestu Muž z Everestu James Ramsey Ullman

Tuhle knihu jsem náhodou našla asi před 10 lety při velkém předvymalovávacím úklidu v práci. Podívala jsem se do ní, párkrát zalistovala, několikrát přečetla odstavec a - jako notorický a od narození spíše líný než sportovní typ - jsem byla ztracená. Od té doby jsem virtuálně (knižně i filmově - někdy i ve snu) zlezla všechny větší himalájské vršky mnohokrát - nejčastěji ovšem přece jen Everest, i když K2 se mu zdatně tlačí na paty. K Muži z Everestu mám tedy velké emocionální pouto, protože to on mi otevřel hory. Důležitější je ovšem knížka samotná (koneckonců to je základ i těch osobních pout k ní) - je hrozně čtivá, vtahuje do Himalájí a do jejich celkové atmosféry (není jen o lezení), obsahuje fakta i dojmy. Zvláštní kouzlo má i to, že jako autor je uvedený Šerpa Tenzing (ať už mu s tím možná pomáhal kdokoli) a knížka je pojatá z hlediska "domorodce", který v Himalájích žije, a ne turisty, který se nechá víceméně dotlačit nahoru za plného komfortu a zase zmizí. Krásně se tu obráží - mimo jiné - vztah cizinců k "domorodcům". Od doby vydání Muže z Everestu vyšla záplava knih o horolezectví, Himalájích a Everestu, mnoho z nich technicky fundovanějších a oplývajících více statistikami, konec konců změnilo se samo horolezectví, ale to nic nemění na půvabu a působivosti Muže z Everestu, protože nerozhodují aktuální reálie a nejmodernější styly lezení a nové pomůcky - v Muži z Everestu je duch horolezectví.

25.08.2020 5 z 5