ditta65 ditta65 komentáře u knih

Živý jako nikdo z nás Živý jako nikdo z nás Olga Scheinpflugová

chci zareagovat na předchozí přípěvek. Asi proto, že jsem léta cítila vůči paní Scheinpflugové totéž. Než mi konečně ve zralém věku došlo, jak hloupý je můj úsudek. Protože je tak zjednodušený, ovlivněný nesmyslnou žárlivostí na osobu, kterou Čapek miloval a ctil. Začala jsem číst její knihy, které mi byly v dosahu. Není to ta plytká povrchní duše, jak o ní píšete. Ostatně - myslíte, že by Karel Čapek miloval nějakou ordinérní hysterku? Že by nepoznal po tak dlouhém vztahu skutečnou hloubku nebo mělkost její duše? Její herecké schopnosti nemá už nikdo z nás z čeho hodnotit - byla divadelní herečka. To zjednodušování složitého života je mi tak proti srsti! Její knihy jsou z jiného soudku než Čapkův neopakovatelný projev a tady jsem naopak začala oceňovat tu snahu o vlastní způsob vyjádření. Jak muselo být těžké vystoupit ze soustředných kruhů tak silné umělecké osobnosti, jako byl Čapek! Myslíte, že by se její hry hrály po celé Evropě a její knihy tolik překládaly, kdyby tak naprosto postrádaly kvalitu? A jestli rozhádala bratry Čapky...nebyla jste u toho, jen jste si to někde přečetla. Pokud chcete dojít do názoru, který má nadhled, zkuste si toho od ní co nejvíce přečíst. Ona sama už se nijak jinak obhájit nemůže.

17.09.2021