David81 David81 komentáře u knih

Přírodním rájem, adamovským krajem Přírodním rájem, adamovským krajem Jana Nováčková

Kniha navazuje na o rok starší knihu Adamov - krajem lesů a studánek. Ubylo fotografií samotného Adamova, zato přibylo fotografií zobrazujících nejrůznější druhy zvířat - především hmyzu. O zvířatech se tu prakticky nic nedozvíme. Místo toho jsou obrázky proloženy autorčinými říkánkami, které jsou oproti předchozí publikaci mnohem víc moralizující a láteřící na stav současné společnosti - verše povětšinou podprůměrné, místy pro mě až bizarní: "Decibely duní do sluchátek, mladiství jsou nedbalí povelů svých matek, nové fasády otloukané ranami míče, mladé oběti bránící se recividistům pod vlivem chtíče."

24.06.2022 1 z 5

Adamov - krajem lesů a studánek Adamov - krajem lesů a studánek Jana Nováčková

Fotokniha přírodních i architektonických krás Adamova a jeho okolí. Fotografie jsou obstojné, několik jich je výjimečných, řada i ne úplně povedených, což je důsledkem nutnosti vyfotit rychle nějaké zajímavé zvíře. Kniha je doplněna průměrnými říkánkami autorky, které jsou často nostalgické, občas lamentující nad stavem současné společnosti.

24.06.2022 2 z 5

Důl Kovárna v obrazech - podzemí Sněžky, díl I. Důl Kovárna v obrazech - podzemí Sněžky, díl I. Radko Tásler

Jde o fotoknihu podzemí Sněžky a Obřího dolu - konkrétně o důlním díle Kovárna. Je zde i letmá zmínka o ostatních důlních dílech, kterých je ve Sněžce na 7 kilometrů... Oceňuji mapu se zobrazením jednotlivých štol, krátkou historii těžby i fotografie rud, které se tu vyskytují. Největší část zahrnuje fotodokumentaci zpřístupňování podzemí pro veřejnost - nejhezčí je vždy srovnání stavu nějakého místa před a po. Jinak je kniha určena hlavně pro nadšence podzemí a techniky.

22.06.2022 3 z 5

Hledáme dno světa Hledáme dno světa Oldřich Štos

Jde o výjimečnou knížku. Popisuje řadu expedic do jedněch z nejhlubších jeskyní světa, kam dosud vstoupila jen hrstka lidí. O každé výpravě by mohla být napsaná samostatná monografie. V textu je zmíněno to nejpodstatnější, bez omáčky až na dřeň. Hlavně subjektivní pocity – smrtelná nebezpečí, nehody, svérázné zážitky v táborech, objevy nových propastí nebo i marná snaha dosáhnout cíl. Kdo chce podrobnosti, mapy, geologii, ať si raději pořídí sborníky Speleofórum. Tohle je hlavně o tom, co taková expedice obnáší a co tam člověk zažije. Za mě bych možná zařadil ještě víc fotek z jeskyní. Takových publikací vyšlo dosud jen několik.

22.06.2022 4 z 5