dancza dancza komentáře u knih

Obálka knihy Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

4.5 * | Fantasy | Young Adult | Elemetární magie | Vězení

Myslela jsem si, že jsem z Young Adult už vyrostla a jsem na to moc velká holka, ale tahle knížka mě vyvedla z omylu!

Tato kniha mě reálně nejspíš vytáhla z mého book slumpu, za což jí vděčím obrovské díky. Děj sleduje příběh Kivy, ranhojičky, která je už deset let zavřená v tom nejkrutějším vězení, do kterého jí zavřeli, když byla ještě dítě. Postupně zjišťujete okolnosti jejího zadržení, střípky z její minulosti a traumata, která si s sebou nese. Nechci spoilerovat, takže víc se rozepisovat nebudu, ALE TEN ZÁVĚR? Jsem poměrně dobrá v odhadování konců a největších plot twistů, ale tohle jsem opravdu nečekala. :D

Kiva je poměrně odtažitá, má jen velmi málo lidí ve svém okolí, ale během knížky si najde cestu k Jarenovi, novému vězni, se kterým si buduje moc hezký vztah. Není to nic spicy, pořád jsme ve vodách YA, ale přistihla jsem se jak několikrát dělám "awww", protože to bylo fakt cute :D

Knížka se mi fakt líbila, moc hezky se to četlo. Jediné, co bych možná vytkla, je nadměrné opakování některých frází a myšlenek, ale to je pro YA trochu typické. Důkazem mého nadšení je i to, že jsem hned sáhla po druhém dílu! :D

12.01.2026


Obálka knihy Jedno temné okno Jedno temné okno Rachel Gillig

4 * | Fantasy | Dark/Gothic | Tarot Cards

Na tuhle knížku jsem se fakt těšila, což byl asi i kámen úrazu :D Čím vyšší očekávání, tím vyšší nároky, což vede k tomu, že se člověk spálí.

Nečetlo se to vůbec špatně, jen mě to zkrátka nepohltilo tak, jak jsem doufala. Magic system byl velmi originální, bavilo mě ho objevovat, ale cítila jsem, že občas by to chtělo pevnější pravidla a nastavení toho, co je možné a co ne. Hlavní postavy byly fajn, nemám jim co vytknout, ale zároveň ani nemůžu říct, že by to byly topky.

Možná to moje rozpoložení ale pramení z totální čtecí krize, která mě během čtení pohltila, tak mě netřeba brát tak vážně. Po druhém díle určitě sáhnu, jen ne v blízké době, potřebuju se trochu oklepat:)

01.12.2025


Obálka knihy Kostitepci Kostitepci Nicki Pau Preto

4 * | Fantasy | Young Adult | Paranormal |

Tohle bylo super, ale přišlo to ve špatnou dobu.

Mám nějakou čtecí krizi, takže mi trvalo děsně dlouho, než jsem se knížkou prokousala.. Zjistila jsem ale, že mě fakt baví knížky, které mají temnější atmosféru a magic system propletený s duchama/kostma - hodně mi to připomínalo Vespertinu od Margaret Rogerson.

Bohužel mi trochu přišlo, že se v knížce pořád něco vysvětluje. Jsem zvyklá na to, že je nějaký world building a poznávání magic systemu na prvních 100-150 stránkách a pak už se jede čistě příběh, akce a zvraty. V téhle knížce jsem se vlastně od začátku do konce témeř v každé kapitole pořád něco učila. Možná i proto mi trvalo se tím v tomhle mém horším čtecím období prokousat.

Postavám nemám co vytknout, přišlo mi, že jednají v souladu s jejich backgroundem a věkem. Mým favoritem se stal princ Leo :D. Škoda, že nebyl v knize víc, ale mám takový pocit, že v druhém díle už bude záře reflektorů dost i na něm.

Na druhý díl se chystám a jsem zvědavá, kam se to celé posune :)

14.07.2025


Obálka knihy Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra Zítra a zítra, zítra, zítra, zítra Gabrielle Zevin

4 * | Literary Fiction | Video games | Friendship |

Jedna z mých prvních přečtených knih v tomto žánru. Stálo to za to?

Velmi silný příběh o přátelství, překonávání překážek, náročných životních obdobích – a to vše pod kabátkem světa videoher. Jako hráčka jsem spoustu těch referencí ocenila, ale myslím, že ani člověk bez znalostí videoher se v příběhu neztratí. Jediné, co mi možná trochu chybělo, bylo něco jako "označení" roku na začátku kapitol - pro lepší orientaci, kolik času již uběhlo a kde jsme teď. V textu byly sice přesné roky několikrát zmíněny, ale byla jsem moc líná na to je pak zpětně složitě dohledávat.

Sadie a Sam jsou oba komplikovaní lidé s (nejen) komplikovanou minulostí. Bylo super pozorovat, jak se mění a rostou v průběhu děje, ale občas mi přišlo, že některé jejich kostlivce si s sebou nosili až do konce a vůbec se nikam neposunuli - asi jsem čekala trochu větší character development. Marx byl každopádně zlatíčko a přála bych každému do života takového člověka, jako byl on.

Knížka se mi líbila, nebyla jsem ale do děje tak "zaháčkovaná" jako u jiných knih. Možná je to tím, že nejsem ještě na tenhle typ knížek úplně vnitřně naladěná.. Určitě se k ní plánuji v budoucnu ještě vrátit. :)

19.05.2025


Obálka knihy Železný plamen Železný plamen Rebecca Yarros

4.5 * | Romantasy | New Adult | Draci

To byla zase jízda :D A ten konec? fuha

Bylo to trochu pomalejší než první díl - autorka na čtenáře házela fakt hodně world buildingu a nových jmen, takže to vyžadovalo o něco víc brain power než jednička. Nicméně vzhledem k tomu, že má mít série 5 dílů, lze předpokládat, že budou některé trochu pomalejší.

Trochu mi vadil vztah Xadena a Violet, který byl pořád tam a zpátky, ale zároveň asi chápu proč :D. Draci byli boží, miluju Tairnův suchý humor a Andranino odmlouvání, top.

Mám nutkání vzít okamžitě do ruky další díl, ale zároveň si ho chci asi trochu šetřit, ať nemusím tak dlouho čekat.

28.04.2025


Obálka knihy Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

4 * | Fantasy | Milostný trojúhelník | Mytologie

Úplně upřímně, byla to hlavně obálka knihy, která mě uchvátila a na základě které jsem si knihu koupila. Taky mám ráda asijskou kulturu a fantasy žánr, takže něco přesně pro mě. Nebo ne?

Obecně asi nejsem fanouškem květnatých popisů v knihách, neumím to pořádně docenit. Tato kniha jich je skutečně plná. Není to tak, že bych to chtěla kritizovat, ale vnímám to jako něco, co není pro každého. Taky zde byl milostný trojúhelník, což si taky myslím, že se ne vždy setká s úspěchem. Za mě ale musím říct, že mi v téhle knize tolik nevadil. Nervala jsem si vlasy pokaždé, co hlavní hrdinka změnila názor a ani nic podobného :D

Kniha přináší spoustu akce, lásky (ať už romantické nebo té ke své rodině) a dobrodružství. Postavy byly v knize trochu naivní, ale to k Young Adult knihám už asi patří. Svět byl krásný a chvílemi jsem z toho měla takový až Disney vibe. Nevím, jak to popsat :D

Za mě jsou to zasloužené 4 hvězdičky a knihu budu doporučovat jako krásnou pohádku s asijskou mytologií. :)

03.04.2025


Obálka knihy Nevěsta Nevěsta Ali Hazelwood

4 * | Paranormal Romace | Vampires & Werewolves | Forced Proximity

Nevím, co do těch písmenek Ali Hazelwood přimíchává, ale knížky, který jsem od ní zatím četla, jsem všechny zhltla za jeden den. :D

Vím, že byla tahle knížka kritizovaná za to, že jakožto fantasy je dost slabá. Podle mě by se však k ní nemělo přistupovat, jako k fantasy, ale jako k romantice s "extra steps". Zkrátka klasická Ali Hazelwood, ale zasazená do prostředí vlkodlaků a upírů. Má to trochu wattpad vibes, ale čte se to tak rychle a dobře, že je mi to vlastně jedno. Párkrát jsem se u čtení i upřímně zasmála, autorky humor mi sedí. :)

Potřebovala jsem nějaký easy-read a ten jsem dostala. Postavy mi sedly, svět i politika vykreslené v pohodě. Spicy scén je tu na můj vkus víc než by bylo potřeba, ale s tím už člověk musí trochu počítat, když sahá po knihách téhle autorky.

Jediné, z čeho mám trochu trauma, je "uzel". Nebudu říkat víc, abych něco nespoilovala, ale myslím, že by se klidně ta knížka obešla bez toho. :D

24.03.2025


Obálka knihy Půl duše Půl duše Olivia Atwater

4 * | Feel-good fantasy | Bridgertonovi vibes| Fae

Takové pěkné pohlazení po dušičce.

Něco přesně takového bych potřebovala po každé náročnější knížce nebo v každém náročném životním období. Nebylo to nic převratného a ani si nejsem jistá, jestli mi tahle knížka zůstane na dlouho v hlavě, ale bylo to fakt příjemý čtení, které mě vytáhlo z mojí čtecí krize. Slow-burn romantická linka, plesová sezóna, hlavní hrdinka, které moc nejde chovat se společensky přijatelně a trocha magie.

Jsem fanoušek období Viktoriánské anglie a hltám cokoliv z toho období, co mi přijde pod ruku. A tady tomu nebylo jinak. Byla jsem dokonce smutná, když jsem se blížila ke konci knížky :D. Určitě sáhnu po pokračování, až vyjde u nás, a budu si ho šetřit na horší časy.

Doporučuju všem, co mají rádi Bridgertonovi (bez explicitních scén teda :D) a chtěli by si je okořenit špetkou magie. :)

24.03.2025


Obálka knihy Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

2.5 * | Rom-Com | GrumpyxSunshine | Fake dating

Tohle bylo pro mě celkem utrpení.

Hrozně jsem tuhle knížku chtěla mít ráda. Spousta mých oblíbených knižních influencerů jí doporučuje a vyzdvihuje a já jsem věřila, že budu na stejné vlně. No, to se úplně nestalo. Místo toho jsem na dva měsíce spadla do totální čtecí krize. :D

Nevím, co jsem vlastně čekala, ale určitě to nebylo to, že budu čekat více než polovinu knihy na to, až odletí do Španělska na tu SVATBU, která ve finále trvá asi tak 5 MINUT. Nemám nic proti slow-burn romatikám, ale když to slow-burn je i dějové a znamená to, že se tam prostě vůbec nic neděje, je to celkem pain.

Co se týče postav - no, věřím, že někomu mohl Aaron připadat jako pozorný a všímavý týpek.. mně spíš přišel trochu jako stalker :D. A nelíbilo se mi, jak Catalina, která má španělskou horkou krev a umí se za sebe postavit (což bylo super), v určité chvíli úplně otočila a začala bejt jako poslušnej pejsek…

Za mě tohle bylo velké šlápnutí vedle. Ale hrozně mě to mrzí :(

14.03.2025


Obálka knihy Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

4.5 * | Short Stories | Fantasy | Young Adult | Romantasy

Tak tato kniha... Dvě slova - emotional damage.

Musím říct, že možná trochu lituju, že jsem jí nečetla v pořadí jako první. Hodně se zde formuje to, jaká je pak Celaena v prvních knihách. Často jsem jejímu jednání totiž nerozuměla a tohle mi dalo ten důležitej kontext, co mi chyběl :D.

Všechny povídky mě bavily - možná jen ta první trochu méně. Nicméně tím, že na sebe všechno navazovalo, jsem nebojovala s vytržením z děje, jak se mi to normálně u sbírek povídek děje :D

Díky téhle knížce jsem každopádně ofiko úplně ponořená v příběhu. Nevím, čím konkrétně to je, ale přijde mi, že mě konečně začíná pořádně zajímat co a jak bude a upřímně se těším na další díly :)

30.01.2025


Obálka knihy Ohař & liška Ohař & liška Frost Kay

3.5 * | Fantasy | Young Adult | Shapeshifters |

Tahle knížka schytala u mě prokletí, že jsem ji četla hned po něčem, čemu jsem dala 5* z 5. Vždycky to tak mám, jsem plná nadšení a očekávání po skvělé knize a tak nepřistupuju k další s čistou hlavou. Budu proto v hodnocení malinko mírnější.

Trochu mi neseděl styl vyprávění, častokrát jsem se zamotávala v tom, kdo co řekl nebo udělal, ale to je pravděpodobně chyba spíš překladu. Trochu mi ale přišlo, že mi v té knize něco chybělo. Něco, pro co bych se mohla nadchnout. Děj celou dobu prostě plynul a přišlo mi to jako jeden dlouhý prolog :D Knížce by neuškodilo pár kapitol navíc, případně spojit první a druhý díl dohromady.

Po dočtení jsem měla pocit, že jsme si tak nějak připravili půdu pro díly nadcházející, takže zkusím sáhnout i po druhém díle :) Jinak fajn jednohubka na dva večery.

21.01.2025


Obálka knihy Binding 13 Binding 13 Chloe Walsh

5 * | Contemporary | Slow burn | Sports | High school |

Ahoj Johnny. Ahoj Shannon c:

Moje guilty pleasure je high-school drama, občas moje srdíčko prostě potřebuje něco ze školního prostředí, co mě odreaguje. Tahle knížka mi to splnila a ještě mnohem víc. (až na to odreagování, bylo to heavy :D)

Hlavní postavy mi šíleně přirostly k srdci. Johnny je ochranitelský typ a Shannon život pořádně naložil. Ta chemie mezi nima bylo něco neskutečnýho. Jejich komunikace sice celou knihu trochu vázla, ale mělo to svůj důvod a chápala jsem proč. Vedlejší postavy byly taky skvělé, Gibsie mě nejednou v knize rozesmál.

Čtení téhle knížky ve mě vyvolalo celou řadu emocí, jako ještě žádná kniha předtím. Byla jsem smutná, napjatá, smála se a rozplývala. Jeden z nejlepších čtecích zážitků ever. Nenechte se odradit délkou, je to cihlička, ale stránky vám ubíhají pod rukama, že budete chtít, aby to bylo ještě delší!

20.01.2025


Obálka knihy Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

4.5 | High fantasy | Steampunk | Found family | Heist | LGBTQ+ friendly |

Chvilku budu tuhle knížku asi vstřebávat :D Co mě mrzí je, že není tahle série tak populární a nemám si o ní s kým povídat, protože témat k diskuzi je tady fakt dost.

Druhý díl série Čaropisci se s tím o dost víc nemazal. Bylo to heavy po všech stránkách - unikátní magic system, který mi sice trochu motal hlavu, ale hlavní hrdince taky (minimálně v první knize), takže jsem se necítila, že by mi něco zásadně unikalo. Byly zde teda i poměrně drsné scény (mrtvolky a tak), takže pro velmi citlivé povahy bych to asi nedoporučila. Ten svět bych přirovnala k Arcane - Piltover x Zaun, což mě dost baví :D Jen mi trochu chyběl humor prvního dílu série, milovala jsem to popichování mezi postavami.

Ale tyjo, to byla jízda. Milovníkům high fantasy, kteří hledají něco originálního tohle rozhodně musím doporučit.

13.01.2025


Obálka knihy Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

4,5 * | Young adult | fantasy | Fae

Tak jo, moje první Maasová, kterou jsem fakt pekelně dlouho odkládala. Proč vlastně? No, je to totiž obří commitment :D

Musím říct, že jsem čekala rychlejší rozjezd. Slyšela jsem, že ty její knížky jsou fakt nabité akcí, takže pro mě bylo překvapení, že prvních asi 150 stran se nic moc nedělo. Na druhou stranu po těch asi 150 stranách jsem byla ale totálně hooknutá a dočetla zbytek za 1 den. A pak nemohla v noci spát, protože jsem nad vším ještě přemýšlela. Nejraději bych ihned sáhla po dalším díle, moc se těším na pokračování. Pro fanoušky Čtvrtého křídla bych řekla, že tahle série je nutnost, něco jako "blue print" tohoto žánru.

13.01.2025


Obálka knihy Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

3.5 * | romantasy | witches | dark | mystery

Knížku jsem četla na doporučení a neměla nijak zvlášť velká očekávání. Předčilo je to? Asi ani ne :D Ale měla jsem to poměrně rychle přečtené. Kdybych měla víc času, přelouskám to tak za 2 dny.

Hodně jsem válčila v knize s tím, že ten děj hrozně rychle ubíhal. Ale jako fakt! Člověk se nestačil vzpamatovat z jedné poměrně dramatické události a za pár stránek se děla další. Taky mi moc neseděl styl vyprávění, kdy vy jako čtenář jste hodně voděn za nos a vlastně pořád moc nevíte, co se děje. Ale abych jen nekritizovala, moc se mi líbil námět se 7 pekelnými princi, kdy každý z nich je ztělesněním jednoho z hříchů. A princ Ira je skvělá postava.

Určitě sáhnu po dalším díle, mám pocit, že má příběh po konci knihy na čem stavět a bude to jen lepší.

13.01.2025


Obálka knihy Kavárna s vůní perníčků Kavárna s vůní perníčků Laurie Gilmore

2.5 * | Adult | Romance | Small town | Grumpy x Sunshine | Fall vibes

Tohle byl pro mě trochu porod. Vůbec mi ta knížka nesedla. Nevím, čím konkrétně to bylo, ale asi trochu kombinace všeho možného:

1. Obecně romantiky nejsou můj go-to žánr, spíš po nich občas sáhnu, když si potřebuju vyklidnit hlavu po něčem náročném. A taky jsem nikdy nekoukala na Gilmorky, takže téhle knížky asi nejsem ani cílovka.
2. Vůbec mi nesedly hlavní postavy, nedokázala jsem se do nich vžít. Trochu se mi i příčilo, že autorka na začátku knihy připodobnila svého partnera k hlavní mužské postavě, měla jsem to pořád před očima, jak kdybych četla nějakou její fantazii o něm. Uf.
3. Od začátku do konce to je neustále to samé - někdo ji sabotuje kavárnu, on se snaží dostat z drsného rozchodu a řeší se to pořád dokola.
4. Je to spicy. Normálně s tím nemám zas takový problém, ale tady, jak se mi vlastně už od začátku příčily hlavní postavy, jsem ty pasáže celé prostě radši přeskočila :D

Abych řekla i něco pozitivního: Četla jsem to i za účelem navodit si podzimní atmosféru, což se téhle knížce do jisté míry povedlo, ale ne tak moc, jak bych čekala. A je tam kočka, co se jmenuje Casper.

13.01.2025


Obálka knihy Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

3.5 * | young adult | mystery & horror | špetka fantasy |

Hodně zvláštní knížka s hodně zvláštním pacingem (tempem). Postupně vám autorka předkládá střípky informací, které jste až na konci knížky schopný si dát dohromady. Je to primárně horor a mystery. Fantasy prvků je tam opravdu jen velmi málo, což jsem popravdě nečekala :D Původně jsem myslela, že to bude fantasy s ponurou atmosférou, tak bacha na to.

Osobně se hororům všeho druhu vyhýbám hooodně velkým obloukem. Nedělají mi zkrátka úplně dobře. Tohle ale bylo celkem v pohodě, přeci jen je to psané pro YA čtenáře. Bohužel mě to ale tolik nebavilo, já asi v tomto typu knih přeci jen potřebuju víc fantasy. Chci objevovat magic system, svět a bytosti v něm žijící. Tady jsem vlastně všechno objevila až na úplném konci. Nějak mi to zkrátka nedalo to, co jsem od toho chtěla a potřebovala :D A občas se ten děj zbytečně táhl (ale nebylo to nic hrozného).

Knížku budu doporučovat, jen ne úplně všem. Řekla bych, že je skutečně spíše pro čtenáře, co mají rádi mystery & horror (nic ale extrémního) a nehledají propracované fantasy jako já :D

13.01.2025


Obálka knihy Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

4.25 * | Fantasy | Young Adult | Fae | Romantasy

TĚCH POSLEDNÍCH ASI 80 STRAN?? OMG

No, měla jsem téměř celou knihu pocit, že se tam nic moc neděje. Né, že by mě knížka nudila, to ne, ale prostě mi to přišlo pořád jako nějaká "příprava" na něco, co se stane v dalších dílech. Ale ten konec? TEN KONEC?? Tam se stalo úplně všechno :D Nejsem si jistá, jestli ten pomalejší děj a dramatický konec je zkrátka to, jak autorka ty svoje knížky píše a nebo je to tím, že má tahle série 7 knih. Co ale můžu říct je, že jsem zase totálně hooknutá a nejradši bych teď nečetla nic jiného :D

Nakonec bych ráda tenhle můj yapping uzavřela tím, že jsem si jistá, že mě tahle série nejspíš emočně zničí. Wish me luck.

13.01.2025


Obálka knihy Storočí Storočí Alex Aster (p)

4* | Young Adult | Romantasy | Trials |

Tahle knížka má kolem sebe fakt hodně kontroverze. Slyšela jsem kritiku na její autorku, na tropes, které mají být údajně vykradené apod. Nicméně když jsem knížku začla číst, šla jsem do toho fakt s čistou hlavou (protože jsem zapomněla, že nějakou kontroverzi má :D).

Na začátek bych ráda uvedla, že je kniha (dokonce i na její obálce) připodobněná k Hunger games, což mi teda přijde dost mimo - to ale neberu jako chybu knihy, nýbrž jejího marketingu. V průběhu čtení jsem se nesetkala s ničím, u čeho bych si řekla "joo, to je jak v HG.." a ani mi nepřišlo, že by to mělo podobný vibe.

Osobně moc nerozumím té šílené kritice, kterou tahle knížka dostává. Jasně, zaznamenala jsem nějaké plot holes. Největší zvrat v knize jsem předpověděla už asi v 5. kapitole. Na to, že je některým postavám přes 500 let, se na svůj věk chovaly trochu přihloupě a s world buildingem autorka trochu zápasila, že jsem vlastně ještě teď lehce zmatená, ALE!

Čte se to dobře. A to já osobně beru jako jednu z nejdůležitějších vlastností knihy. O tom svědčí i fakt, že jsem měla knihu přečtenou za 3(!) odpoledne. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne, jaká tajemství se ještě odkryjí a jak se to celé uzavře. Udrželo si to moji pozornost a to je s mojí roztěkaností v poslední době opravdu oříšek, takže já určitě sáhnu i po druhém díle :)

*lehký spoiler*

Romantická linka v knize obsahuje milostný trojúhelník, které já za normálních okolností fakt nesnáším. Musím říct, že v této knize je to snad poprvé, co mě ten nevadil, a dokonce i bavil!

13.01.2025


Obálka knihy Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

5 * | Young Adult | Historický román | Slow burn | Knižní prostředí | Bridgertonovi vibes

Hrozně mě mrzí, že tahle knížka u mě schytala tak špatnej timing a četla jsem jí kvůli nedostatku času asi 3 měsíce.. Nicméně, musím říct, že kdykoliv jsem ji během těch 3 měsíců vzala do ruky, bylo to fakt pohlazení po dušičce a troufám si říct, že moje mentální zdraví v období Vánoc držela nad vodou právě tahle knížka.

Hlavní postava tak trochu nezapadá, ráda si čte a chtěla by v životě (jakožto žena) něco dokázat - s čímž se dokáže ztotožnit nejedna z knihomolek, řekla bych. Včetně mě :D. Poprvé jsem se v knížce setkala se slow burn romantickou linkou s velkým S. A stálo to za to! Nenechte se odradit tloušťkou knihy a pomalejším dějem.

Doporučila bych ji fakt každému, kdo potřebuje pořádnou oddychovku, u které může vypnout a nechat svět (nejen v knize) prostě plynout.

13.01.2025


Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium