Caput Caput komentáře u knih

Nosím v sobě mnohé jizvy Nosím v sobě mnohé jizvy Ján Štrasser

Prednedávnom som si uvedomil, že vyšla snáď už dvadsiata Štrasserova kniha rozhovorov so známymi slovenskými osobnosťami, takže som bral ako "povinnosť" si aspoň jeden z nich prečítať. Vybral som si rozhovor s M. Kňažkom (jeden z tých starších) a pravdupovediac ostal som dosť sklamaný. V rozhovore sa síce spomenú všetky "dôležité" (najmä politické) udalosti, no na môj vkus bol vedený príliš po povrchu a málo do hĺbky. Na druhú stranu uznávam, že to mohlo byť aj zámerom rozhovoru a profilom respondenta, ktorý o zákulisí politiky alebo o niektorých citlivých témach nechcel všetko prezradiť (čo je škoda). A tak hoci má knižka názov "Nosím v sebe mnohé jazvy", čitateľ sa o tých "jazvách" veľa nedozvie. Iné Štrasserove rozhovory snáď o respondentoch prezradia viac.

02.08.2023 3 z 5

Dějiny renesance Dějiny renesance Paul Johnson

Pre mňa nudné a príliš všeobecné. Autor ponúka akurát telefónny zoznam sochárov, maliarov, spisovateľov, atď. a žiadnou hlbšou charakteristikou sa nezaoberal. Čakal som viac od tohto autora. Kto chce hlbšie skúmať toto obdobie rozhodne odporúčam inú literatúru (i keď neviem či niečo nájde - v slovenčine teda nič nevyšlo), skôr zahraničnú. Pretože ani len na úvod k renesancii to nestačí.

15.02.2014 2 z 5

Slovensko v dvadsiatom storočí Slovensko v dvadsiatom storočí Ľubomír Lipták

Vďaka za Liptáka! Zaujímavo napísané, nenudí. Zrejme preto, lebo to nie je klasická učebnica, ale skôr esej o SK v 20. st. a aj kvôli množstvu dobových citátov.

14.02.2014 5 z 5

Svůdcův deník Svůdcův deník Søren Kierkegaard

"Jeden starý filosof řekl, že když pečlivě sepíšeme všechno, co prožíváme, pak že se staneme, aniž jsme znali ono slovo, filosofy." (s. 153)
Prvá kniha, čo som čítal od Kierkegaarda, no úplne ma dostala... tou osobnou výpoveďou. Slovami sa to ani nedá opísať. Fakt som asi nič podobné nečítal. Nie je jedným z najpopulárnejších filozofov/spisovateľov len tak, pre nič zanič.

14.02.2014 5 z 5

Breviár politiky Breviár politiky Gejza Hajdani

Kniha o tom, že ,,keby nie politiky, tak sme všetci slušní ľudia" ... ale vďaka NEJ môžme stále snívať o tom, že sa raz dostaneme do parlamentu a potom sa všetci staneme ministrami, prezidentmi, štátnymi tajomníkmi, generálnymi riaditeľmi ... Ó!!!

25.07.2011 5 z 5