bosorkaxy bosorkaxy komentáře u knih

Případ Marie Navarové Případ Marie Navarové Arnošt Lustig

Byl to jiný Lustig, než jsem zvyklá. Kniha je plná úvah, myšlenek, děje je malinko. Mnohé myšlenky se opakují. Jsem však ráda, že se mi dostala do rukou, její čtení nutí člověka přemýšlet. O tom, co bylo. O tom, jak lidé/soudy/mocní mohou být zlí. O tom, jak je někdy těžké být i nadále člověkem, který se na sebe může ráno podívat do zrcadla

13.02.2020

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Teď jsem knihu dočetla a převládající ve mně rozporuplné pocity. Líbila se mi? Nelíbila? Asi z velké části ano (nejvíc asi část odehrávající se ve Skotsku). Dost rušivé pro mě byly části s Ivanovými nevěrami. Myslím, že kniha by se u čtenářů ujala i bez některých až erotických scén. Mám pocit, že někteří současní autoři si myslí, že pokud jich aspoň pár do knihy nedají, čtenáře to odradí. Pro mě osobně to bohužel hodnotu knih snižuje. Někde jsem četla rozhovor s autorem, že jeho otec označil knížku za erotickou literaturu. Což bohužel částečně souhlasím. Ale ať končím pozitivně, opravdu mě zaujala myšlenka, která procházela celou knihou: pokud existuje pojem třetí svět, musí existovat i ten první a druhý. A autor dokáže opravdu chytře oba zachytit a vysvětlit. Nenásilně, v příběhu. Za což mu děkuju.

06.01.2020 4 z 5