Borsalino Borsalino komentáře u knih

Neznámé slasti Neznámé slasti Vojtěch Lindaur

Vojtěch Lindaur se rozhodl napsat o tom, o čem se snažil najít knihu, avšak prodavač v Anglii mu na to řekl, že takovou, jakou hledá, by si musel sám napsat. Chtěl totiž takovou, která by mu nastínila celou hudební vývojovou větev od punku dále až po současnost. Punk v Anglii zažil boom sice až v letech 76-77, on se však rozhodl v názvu pro rok 72, jelikož v té době se objevili američtí proto-punkeři glam rockového střihu New York Dolls, kteří stáli na pozadí zrodu britského punku jakožto velká inspirace. V knize se tedy přes punk dostaneme k přímým žánrovým následovníkům: post-punku, art punku, new wave, gothic rocku a potom už se to větví a větví jako dobře rostlý strom. Jména interpretů se na nás chrlí ve velkém a autor se většinou snaží zaměřit na ty podstatné z každého soudku. Otře se v podstatě o vše, co vychází z nějakých alternativních tradic a kruhů, takže se tu setkáme jak s JOY DIVISION (kultovní album Unknown Pleasures = v překladu Neznámé slasti), tak třeba namátkou s CABARET VOLTAIRE, SIOUXSIE AND THE BANSHEES, JESUS AND THE MARY CHAIN, HÜSKER DÜ, STONE ROSES, SUEDE, OASIS a takhle bych mohl pokračovat ještě týden. To, že jsem tady jmenoval skoro jen britské kapely, je pouze náhoda, autor dává stejný prostor hudbě britské i americké. Soustřeďuje se hlavně a téměř pouze na vývojovou linii po punku, což bylo samozřejmě cílem, a proto se zde neobjevují jména kapel "odjinud". Milovníci a fanoušci nezávislé scény by měli tuhle knihu zaručeně vlastnit, protože je velkou inspirací pro objevování toho, co doposud neměli možnost slyšet.

29.12.2012 5 z 5