Zlodějka knihZlodějka knihM. Zusak

Zlodějka knih je skvost jak mezi knihami týkající se 2. světové války, tak mezi knihami obecně.
Válka dětskýma očima. Láska pro písmenka. Blonďatý Rudy. Žid ve sklepě. Táta, který přijde, když jsou noční můry.
Sprostá, ale milující máma. Smrt, která konejší duše.
Výjimečná kniha.
Krásně napsáno... a já smekám.

26.01.2012

Sophiina volbaSophiina volbaW. Styron

Dotaz: " Řekněte mi, kde byl v Osvětimi Bůh?"
Odpověď: "Kde byl člověk?"
...
Ti, kteří očekávají knihu týkající se jen zážitků z koncentračního tábora jsou na omylu. Neuvěřitelně vystavěný příběh, kdy Vám těch 720 stran bude utíkat jako voda. Budete se smát, brečet, budete chtít křičet ...
Nebudete věřit. Jak se to mohlo stát?
Lože si ustel prostorné.
Ustel je sobě v úžasu
a vyčkej tu na soudný den,
jenž přijde nádherný a čistý.

27.10.2011

LolitaLolitaV. Nabokov

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. Lo.li.ta.
Srdeční záležitost, při které zažijete neuvěřitelnou škálu těch nejrozporuplnějších emocí. Budete milovat a nenávidět.
Protože Lo je jenom jedna a Nabokov odvedl mistrnou práci. Klobouk dolů!

07.10.2011

Jablečný koláč nadějeJablečný koláč nadějeS. Moore Fitzgerald

Mám slabost pro krásné obaly, stejně tak pro názvy knih, jenž ve mně evokují milé pocity.
A právě Jablečný koláč naděje disponuje obojím. Je to kniha, která ani tak neokouzlí hlubokými myšlenkami, jako spíše milým příběhem (byť Vám bude z určitých věcí smutno), který má tu moc nás navrátit zpět do dětství. Do onoho období, které je význačné svou intenzitou - ať už se jedná o lásku, přátelství či první pochybnosti.
A slibuji, že alespoň jednou dostanete neutuchající chuť na voňavý, křehký, jablečný koláč :).

21.04.2015

PředčítačPředčítačB. Schlink

Všimla si zlosti v mém mlčení a rozesmála se. " Nezlob se, chlapečku, nemyslela jsem to zle."
Hanna, se kterou jsem se setkal na lavičce, byla stará žena. Vypadala jako stařena a páchla jako stařena.
Vůbec jsem nevěnoval pozornost jejímu hlasu. Zůstal mladý.
Předčítač je skvostný. Úplně jinak pojaté téma druhé světové války. Vztah mezi starší ženou a mladíkem protnutý jiskřící erotikou. Tahle kniha mi vyrazila dech. Krásně napsáno, velmi silný zážitek.

17.07.2012

Mandolína kapitána CorellihoMandolína kapitána CorellihoL. De Bernières

Musím přiznat, že nejprve se ke mně dostal stejnojmenný film, kde hlavní postavy ztvárnil Nicolas Cage a Penelope Cruz. I vůči veškerým kritikám dále přiznávám, že se mi Cage líbil jako kapitán Correli a stejně Penelope jako Pelagia :). Co se týče knihy - Mandolína kapitána Corelliho (už jen ten název je okouzlující) je výborná. Plná mentality Řeků, vůně olivovníků, zázraků, milosrdenství, ale také nenávisti, bolesti a bojů. Příběh mě zcela pohltil a nepustil ani po poslední stránce. Pravděpodobně jsem ještě mladá a naivní, protože jsem se nemohla smířit s osudem Antonia a Pelagie :). Jedno velké doporučuji! Okouzlující!
...
Po válce tě budu milovat, po válce tě budu milovat, budu tě vždycky milovat, po válce.

09.08.2012

Bílý oleandrBílý oleandrJ. Fitch

"Kdybyste se náhodou chtěli zeptat, proč začínám od konce a vracím se na začátek, důvod je prostý. Svoje dětství jsem pochopila, až když jsem dospěla. Bylo jako nedokončená skládačka."
Umění, láska, nenávist, identita, vztahy, sexualita, společnost, ...
Má první srdcová. Kniha, která vám nedá spát. Bude vás ještě dlouho provázet. Budete se k ní často vracet.
Kniha, kterou musíte přečíst, abyste pochopili.

08.01.2012

Vlhká místaVlhká místaC. Roche

Autorčina fantazie nezná meze. Kniha plná nechutností, z kterých jde někdy mráz po zádech, ale po pravdě řečeno - u některých pasážích jsem se vážně pobavila. Na nudné večery s trochou nadsázky :)).

29.09.2011

Jméno větru I.Jméno větru I.P. Rothfuss

„Ten příběh nemá jen potěšit a pobavit, ale je v něm skrytý kus pravdy, který objeví jen ten nejbystřejší student.“ Zatvářil se tajemně.
„V příbězích je veškerá moudrost světa, víš.“
Již velmi dlouho se snažím zformulovat smysluplný komentář k této sérii, avšak čím déle to trvá, tím více si uvědomuji, že toho pravděpodobně nebudu schopna.
Slova by zde nedokázala postihnout onen pocit, který se mi v těle rozlije pokaždé, když knihu otevřu. Je to skvost, srdeční záležitost. Jde doslova o nepopsatelný zážitek, jenž je umocněn každým dalším čtením s větší a větší intenzitou.

Tak, to musí stačit...

29.07.2015

Provinilé slastiProvinilé slastiL. K. Hamilton

Pamatuji, jak jsem stála v knihkupectví a prohlížela si obal s určitou skepsí... upíři.
Laurell K. je mistrná, má smysl pro vyjádření toho, co chce sdělit a především - je to královna ironie a sarkasmu. Knížka, která odstartovala hltání všech ostatních dílů. Série, ke které se často ráda vracím. Snad jen jedno velké doporučuji ;).

21.10.2011