aquarius555 aquarius555 komentáře u knih

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Hurikánom Katrina pravdepodobne inšpirovaný post-apo dobrodružný román miestami dosť pripomína šestákové námorné príbehy našej mladosti, a to vrátane klišé, predvídateľnosti a dvojrozmernosti postáv. Ale beriem to ako zámer. I keď napríklad taká posádka Neohroženého bola na môj vkus až príliš povrchne načrtnutá. Zamrzí aj slabší koniec, ktorý pôsobí akoby kniha mala pokračovať ďalšími časťami (ak som to správne pochopil, Potopená města moc pokračovaním niesu). Naopak ma potešila premyslená výstavba (inak jednoduchého) príbehu, kde sa objavuje niekoľko Čechovových "pušiek" (Zuby, Pákový mechanizmus) a vyústenie sa pekne vracia k úvodu (búrka, stiesnený priestor, vrak starý a vrak naopak práve vznikajúci). Páčilo sa mi aj veľmi živo opísané prostredie (podporené vydarenými ilustráciami) - pri čítaní som úplne videl žltočervené pobrežie Bright Sands Beach plné vrakov či zatopené ulice zdevastovaného Orleansu II. Najviac ma však dostala sugestívna scéna hneď z úvodu, kde sa Nailer prepadne do miestnosti plnej ropy; tu som mal pocit, že ja sám sa topím a dusím.

28.08.2015 4 z 5

Filozofický slovník Filozofický slovník M. M. Rozentaľ

Pohľad na filozofiu očami komunizmu. Na pobavenie dobré, ale prakticky nepoužiteľné.

26.04.2015 odpad!