anna0480 anna0480 komentáře u knih

Hranice a zdi Hranice a zdi Jan Těsnohlídek ml.

Těsnohlídek je moje srdcovka a na jeho novou básnickou sbírku jsem se strašně těšila. Možná i kvůli tomu přehnanému těšení pro mě byla zklamáním.
Témata se opakují, což by se i dalo odpustit. Jako by ale jeho básně byly prázdné, nic neříkající. Ve srovnání se sbírkou Násilí bez předsudků nebo Ještě je co ztratit je tohle prostě slabý. Předchozí sbírky jsem hltala a 99 % básní v nich ve mně něco probouzelo. Silný pocity, který způsobily, že si většinu zmiňovaných básní pamatuju dodnes a co víc, uměla bych některé i citovat. Tady se ale bohužel nic takového nedělo.

Tahle sbírka ve mně jednoduše nic nevyvolala, bohužel. Nebylo to špatné, jako by to ale byly již dříve napsané básně, ale osekané o nějakou hloubku. Za mě bohužel zklamání.

22.11.2018 2 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

Za mě takový průměr, jednohubka, kterou přečtete za pár dní bez toho, aniž by ve vás něco hlubšího evokovala. Celý příběh je o žárlivosti a o tom, jak daleko kvůli ní člověk dokáže zajít a co víc, že nás samotné dokáže snadno zničit, pokud si nedáme pozor. Hlavní postavou je Graham, univerzitní profesor, který žárlí na svou manželku. Nejhorší ale je, že k žárlivosti jako takové nemá důvod, tím spíš, že nežárlí na přítomné muže, které by se kolem jeho ženy mohli motat, ale na ty minulé, co se vyskytovali ještě předtím, než se oni dva vůbec poznali. Jejich dříve idylický vztah se začíná díky Grahamovo šílené žárlivosti rozpadat...

22.11.2018 3 z 5