8235 8235 komentáře u knih

Příběh O: Krásná z Roissy Příběh O: Krásná z Roissy Pauline Réage (p)

Spracovanie presiahlo vsetky moje ocakavania dokonalostou a detailnostou lenze o to su rusive sceny, ktore som si nikdy nepredstavoval ako pritazlive, rusivejsie. Som doslova vyzyvany k erotickej vzrusenosti nad utrpenim druhych. Mozno inteligencia ci predstavivost, ktorou ma autorka velmi vysoko presahuje, umoznuje az tak velky odstup medzi vzrusujucimi predstavami a skutocnymi sklonmi. U takeho cloveka sa mozno hlboko v detstve ked nema ustalenu svoju etiku vytvara znecitlivenie, ktore vidame u chlapcov hrajucich sa na vojakov, obluba scen ktore nepreziva ako by boli skutocne, len akysi ich tien, ze gulka v tele ci rana bicom az tak neboli alebo boli len tak akurat, ze sa to da zniest. Tiez mi vsak prichadza do uvahy horsia moznost, ze svoj skutocny sklon sa autorka pokusa sebaklamne predkladat len ako priznak odvaznej, slobodnej predstavivosti. Sadista si lahko moze nahovarat, ze aj ostani naokolo su ako on, len nie su dost odvazni ukazat to. Vzdy som chcel vidiet cloveka s fantaziou a neobvyklymi predstavami tymto sposobom odhaleneho ale ked sa to prave udialo, mam len pocit pustoty a nejakeho smutku nad podobnostou s najvacsimi surovostami ktorych sa krutejsi ludia dopustaju na inych len pre svoje potesenie. Nie je zle, ze taketo pozoruhodne diela existuju ale nie su pre mna tym, cim by chceli byt: potesenim. Vnutorne je telesna laska nasilim (sadizmom) a odlisnoti su vonkajsie v tom ako velmi je nutne zasahovat do vlastnych hranic v ohladoch k druhemu aby doslo k uspokojeniu. Tak ale az takato miera je pre mna prilis aj vo fikcii a ze aj ked sa to deje dobrovolne na tom nezalezi. Nemozem sa podielat a ani divat na to ako niekto ma rad, ze mu odseknu prst, je to pre mna jednoducho rusive a sceny tejto fikcie su tomu pribuzne.

24.09.2014