Ztroskotání na pólu

Ztroskotání na pólu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210906/bmid_ztroskotani-na-polu-Xv8-210906.jpg 4 9 9

V roce 1928 se rozhodl letecký konstruktér Umberto Nobile, dva roky po úspěšném přeletu severního pólu, k nové cestě v řiditelné vzducholodi, kde chtěl vysadit výzkumníky a poté je dopravit zpět na základnu. Při zpátečním letu však vzducholoď ztroskotala a ti, kdo pád přežili, uvízli na ledové kře. Jejich zmizení podnítilo dosud nejrozsáhlejší záchranou akci, při níž vedle jiných zahynul i R. Amundsen. Autor líčí téměř dvouměsíční boj trosečníků o přežití, záchranné akce i politické intriky italské vlády.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Disaster a the Pole. The Crash of the Airship Italia , 2000


více info...

Přidat komentář

fénix56
29.03.2024 5 z 5

Napínavé čtení o havárii vzducholodi Italia, které se odehrálo skoro před sto lety. Na palubě bylo 16 lidí, kterým velel Umberto Nobile. Kromě většiny Italů tam byl i Švéd Finn Malmgrem a český radiolog František Běhounek. Vzducholoď však ztroskotala a na ledové kře se zachránila zhruba polovina osádky. Začal boj o život za nepřízně počasí a nedostatku potravy. Naštěstí se podařilo zachránit vysílačku, takže byly zorganizovány různé záchranné akce. Nejméně se však angažovala Itálie. Do záchrany se zapojil se i slavný norský polárník Amundsen, který však přitom zahynul.

Sám Nobile pak čelil kritice, že do prvního letadla, které se k polárníkům dostalo, nastoupil on, místo aby dal přednost všem ostatním. Později vyšlo najevo, že tomu tak chtěl, ale pilot ho vzal prvého, protože to měl přikázáno a navíc byl Nobile hodně zraněný. Nakonec zbytek posádky zachránil ledoborec Krasin, letadlům se na kře nedařilo přistát.

V závěru knihy jsou popsány i osudy přeživších členů posádky Italie.

tlapa
13.08.2020 4 z 5

Vzducholoď Italia ztroskotala někde okolo 81st. severní šířky, což je od pólu stovky kilometrů, čili samotný název knihy je nesmysl. Jinak kniha jako taková je slušná, velice dobře popisuje, jak se Italové vykašlali na Nobileho, protože nebyl fašista. Ti co četli Běhounka a Nobileho se asi moc nových věcí nedozvědí, snad kromě popisu stavu Krasina a osudu některých lidí v letech po katastrofě.


Štítky knihy

boj o přežití vzducholodě

Autorovy další knížky

Wilbur Cross
americká
2002  89%Ztroskotání na pólu
1996  100%Volby se zásahem : tajemství úspěchu Amway