Muž mnoha tváří

Muž mnoha tváří https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/983/bmid_muz-mnoha-tvari-lkR-983.png 4 9 3

Ztracený syn série

Série Ztracený syn svazek 1. Původně vydáváno jako kolportážními romány. Jde o jednoduše psané romány pro odreagování čtenáře s barvitým dobrodružným dějem, které obsahují na svou dobu silně nemravné, v současnosti spíše úsměvné scény. Série Ztracený syn je napínavý kriminální román se silným sociálním podtextem.

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Návrat

Der verlorne Sohn, oder Der Fúrst des Elends

trudoš
04.05.2021 4 z 5

Tajuplné dobrodružství staromódnějšího střihu, kdy mi při otáčení stran opakovaně v mysli nabíhal nezapomenutelný Krvavý román Josefa Váchala. Ten však byl psán ve výrazně uvolněnějším duchu, zatímco Karel May svou šestákovou kriminálku ze zámku a podzámčí myslel vážně – tedy alespoň tak, aby naplnil očekávání čtenáře, prahnoucího po odpočinkové literatuře. Takže nebudu nikomu nic nalhávat; zápletka je prostá a jednání postav předvídatelné, přesto tempo vyprávění ostrým krokem šlape od začátku do konce. Množství dialogů rychlý spád ještě umocňuje, ačkoliv škarohlíd by mohl tvrdit, že jsou notně zastaralé a v mnoha ohledech naivní. Pravda, celé to působí trochu jako latinskoamerická telenovela, až se skoro divím, že podle toho už dávno nějakou nenatočili. Jenže právě ten archaický přístup a podmanivé autorovo charisma, dělá z téhle mýdlové opery parádní zážitek. Podobně jako pověstní sádroví trpaslíci v zahrádce, má i Ztracený syn přes všechen dobový kýč svoje nepopiratelné kouzlo.

mira.k
02.01.2014 3 z 5

Hodně slabá série. Asi nejslabší co jsem od Maye četl. Chybí tomu švih. Lesní růženka mě navnadila(některé díly se vyrovnají nejlepším Mayovým knihám), ale tahle série zklamala. Dočetl jsem všechny díly, ale skřípal zuby.

Eigis
16.12.2013 5 z 5

May na začátku série předkládá čtenáři poměrně zajímavý kriminální příběh, který je ale ovšem třeba brát s rezervou, v kontrastu tehdejší doby, protože dnes působí spíše naivně. Téma křivě obviněného muže, který se po letech vrací jako mocný a bohatý cizinec sice není příliš originální, ale to zas tak moc nevadí.

Karel May
německá, 1842 - 1912