Ztracení - Kolaps katolické kultury

Na jaře roku 2016 získal Oscara za nejlepší film snímek Spotlight, který mapuje odhalení skandálu spojeného s krytím sexuálního zneužívání v Katolické církvi. Americký katolický novinář Philip Lawler se v této knize ptá po příčinách zmíněné krize, sleduje její průběh a hledá cestu k jejímu řešení. Vyhýbá se laciné apologetice i laciné kritice: nelíčí to, co je v Církvi nemocné, jako zdravé, a zároveň nechce ničit, ale pomáhat Nevěstě Kristově k uzdravení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/302484/ztraceni-kolaps-katolicke-kultury-JfB-302484.jpg 4.54
Literatura faktu, Náboženství
Vydáno:, Jiří Brauner - Kartuziánské nakladatelství, Hesperion

Kniha Ztracení - Kolaps katolické kultury

dutch
29.03.2017

I přes jednostrannost pohledu, kniha odhaluje bolestnou problematiku zneužívání dětí a mladistvých svěcenými osobami. Do desáté kapitoly se jedná o historické nastínění situace v Bostonu, kde nekritická jednostrannost vyznívá poněkud černobíle, nevěrohodně. Následně se již probírají konkrétní případy, kdy člověk zjišťuje zlo, které způsobili "predátoři", ale i zlo, které bylo spojeno s krytím těchto násilníků zvláště ze strany biskupů. Závěrečná devatenáctá kapitola shrnuje vyřčené a do značné míry nastiňuje východiska a vlévá člověku i naději, že je možno tuto krizi překonat. A to ne mlžením, ale jasným demaskováním a návratem ke stále platným křesťanským hodnotám, které se opírají o Boha a ne o oblibu u lidí a požitkářství. Zvláště pozitivně zaujal dodatek, kde se uvádí další zdroje poznání, nadstandardem je výčet a nástin filmů, nějak souvisejících s daným tématem. Knihu doporučuji ke kritickému čtení.

Cinik
25.07.2016

Velmi kvalitní kniha, která ze široka rozebírá problém pohlavního zneužívání kněžími v arcidiecézi Boston a USA. Zasazuje jej do rámce obrovské krize, která postihla americký katolicismus v druhé polovině 20. století, a nevyhýbá se ani kritice amerických biskupů, které viní nejen z dřívějšího skrývání skandálů a udržování sexuálních predátorů v pastoraci, ale rovněž z naprostého nedostatku sebereflexe i po jejich provalení a z alibistických, nefunkčních až kontraproduktivních opatření zavedených poté, co se skandál stal neúnosným. Opravdu doporučuji k přečtení.

Autor knihy

Philip F. Lawler