Zrak mysli ekniha

Dočteme se o jedincích, kteří mají dokonalý zrak, ale nepoznají své vlastní děti, o nevidomých, kteří se stávají hypervizuálními nebo kteří se orientují pomocí „zraku jazyka“ – ti všichni autorovi dávají podněty k zásadním otázkám, které míří ke kořenům některých velmi zvláštních paradoxů: Jak vlastně vidíme? Jak myslíme? Jak důležitá je vnitřní představivost? Jak to, že ačkoli psaní je staré pouze pět tisíc let, lidé se vyznačují univerzální, zdánlivě vrozenou schopností číst? Případové studie, podané typickým literárním a empatickým stylem, vypráví o lidech, kteří se byli nuceni po ztrátě údajně nezbytných smyslů, jako je řeč či zrak nebo schopnost rozeznávat tváře, čtení či vnímání trojrozměrného prostoru, adaptovat na radikálně nový způsob komunikace. Setkáváme se tak s koncertní pianistkou Lilian, jejíž potíže začínají ztrátou schopnosti číst noty, až je pro ni nakonec nemožné rozeznat každo­denní předměty; s neurobioložkou Sue, která nikdy neviděla svět trojrozměrně a stereoskopické vidění získala až ve svých padesáti letech; s Pat, která se po dlouhých letech izolace stane vyhledávaným společenským člověkem, přestože trpí afázií a není schopna vyjádřit se celou větou, či s Howardem, úspěšným spisovatelem, před nímž leží nutnost nalézt způsob, jak nadále vykonávat svou profesi i poté, co mu mrtvice zničí schopnost číst....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287873/zrak-mysli-jW7-287873.jpg 4.710

The Mind´s Eye (2009)

Literatura naučná, Zdraví
Vydáno: (ekniha), Dybbuk

puml

Další skvělá kniha od Olivera Sackse. Po Řece vědomí a Halucinacích asi zatím nejosobnější kniha vzhledem k tomu, že tématem je zrak o jehož část sám autor v průběhu psaní této knihy přišel. Ti co vidí "normálně" mají jen velmi mlhavou představu o tom, co je to nevidět a ještě spíš co je to vidět, ale jen částečně, bez prostorového vnímání nebo bez možnosti si zapamatovat tváře nebo co znamená ztráta rozpoznávání tvarů, číslic, písmen atd. Kapitolu s popisem osobní zkušenosti s částečnou ztrátou zraku považuji za nejsilnější část knihy.

Můj osobní postřeh z četby Sacksových knih je takový, že pro moderní filosofii a teologii by měla být znalost medicíny a především pak neurologie zásadní výzvou. Dlouho jsem nečetl tak inspirativní knihy. Doporučuji.

momo01
11.08.2017

Jak už je u Sackse zvykem, je kniha plná zajímavých kazuistik. Nejzajímavější mi přišly kapitoly o stereoskopickém vidění, o tom jak se různí lidé vyrovnávají se slepotou a v neposlední řadě deníkový záznam Sacksova boje s rakovinou v oku. Kdysi jsem na TEDx s nadšením shlédla přednášku neuropsycholožky J.B. Taylor o její vlastní zkušenosti s mozkovou mrtvicí. Pohled na vlastní nemoc z hlediska odborníka je fascinující.

takjinak
10.06.2013

Opět velmi vydařené dílo Olivera Sackse... Pokud chcete nahlédnout do tajů zraku a imaginace, jak přitom funguje mozek, jak moc je schopen se přizpůsobit mnoha nečekaným situacím - od různých zrakových vad až po naprostou slepotu - je tohle to pravé dílko psané čtivým lidským jazykem...
S tím vším se vynořuje i spousta otázek, nepotvrzených teorií a mnoho osobních výpovědí lidí, kteří vědí o čem mluví...
Dovedete si představit, že nerozeznáte v "davu" tvář svého přítele, nebo šéfa? Že se budete muset najednou obejít bez prostorového vidění nebo jej naopak po letech získáte? Že vyblednou barvy a vy uvidíte svět v podivných odstínech šedi?
Nebo že i přesto, že jste nevidomí, dokážete si vizualizovat v hlavě celé krajiny nebo nákresy stroje?
Prostě doporučuji.

Oliver Sacks