Zpověď lišáka

kniha od:

Zpověď lišáka https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464275/bmid_zpoved-lisaka-PqP-464275.jpg 3.4 19
Koupit Koupit eknihu Bazar

Román o londýnském podsvětí, lásce a osvobození. Vypráví o jazykovědci Vothovi, který se vášnivě vrhá do zkoumání legendy o zloději a milovníkovi Jacku Sheppardovi poté, co objeví záhadný dokument s názvem Zpověď lišáka. Rukopis z roku 1724 pojednává o sirotkovi jménem P., který byl ve dvanácti letech prodán do otroctví a později se stal slavným kriminálníkem, po němž pásla policie i šéf místních lupičů a chmatáků. Jde o slavného Jacka Shepparda? A je rukopis vůbec pravý? Jazykovědec Voth horečně pracuje na analýze rukopisu, zatímco se dostává do konfliktu s vedením své fakulty a farmaceutickou společností, která o jeho výzkum projevuje nebývalý zájem. A tak jsou Voth i Jack zataženi do tajemného spiknutí a ukazuje se, že jejich příběhy jsou osudově spojeny. A oběma jde o život.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Confessions of the Fox , 2018


více info...

Komentáře (6)

Komentáře 6 Recenze 2

Hellboy
Hellboy
09.01.2023 4 z 5

01/2023 Velmi netradičně a inovativně pojatý román o proslulém londýnském lupiči jménem Jack Sheppard, což je skutečná historická postava, kterou zná každej angličan, trošku jako Juraj Jánošík nebo Jan Sladký Kozina u nás. Já se musím přiznat, že jsem o něm nikdy dříve neslyšel (znám Brechtovu Třígrošovou operu, ale netušil jsem, že má tento historický základ). Zaujal mě poměrně inovativní přístup autora, díky němuž lze v románu sledovat hned 3 různé linie najednou: Příběh Jacka Shepparda, metatext v podobě komentáře profesora Votha a ještě k tomu navíc lze přihlédnout k samotné osobě spisovatele Jordyho Rosenberga, neboť se jedná o transgender muže a profesora literatury. Příběh sám o sobě je poutavý a nabízí zbrusu nový pohled na Londýn 18. století, jenž se tu hemží lidmi všech různých ras, pohlaví a vyznání, takže se výrazně odlišuje od zažité představy ryze bílého hetero města. Zároveň mě ale bavily i Vothovy / Rosenberegovy poznámky pod čarou, jež byly rovným dílem poučné i zábavné. Tím mám na mysli nejen odkazy na doplňující literaturu a historky s autorovou ex-přítelkyní, ale také téma přepracovávání historických dokumentů guerillovou skupinou.

petrarka72
petrarka72
15.07.2022 3 z 5

Pokud mě víc zajímá srovnávání příběhu s jinými verzemi (konkrétně Gayovou a Brechtovou - přistoupila jsem na to, že Sheppard je Mackheath - před čímž varuji) a pokud mě víc baví sledování, jakými způsoby se autorovi/ autorce daří všechno relativizovat a zpochybňovat, je něco špatně. Londýnské podsvětí, nepolapitelný zbojník a zlí kšeftsmeni, zloději, prostitutky, queer bytosti a bytosti jiné rasy než bílé, morové komplikace a bludné lodě, elixíry věčného mládí či síly, sperma, krev a jiné výměšky, to vše ve stínu šibenice - nějak mi všechny ingredience v této konkrétní kombinaci nepřišly nijak zvlášť poutavé.


Kamys
Kamys
09.01.2022 4 z 5

Tohle je dobře divná knížka. O Jackovi Sheppardovi jsem dřív neslyšela, tak jsem si trochu doplnila znalosti. Dobová dějová linka je skvělá, barvitá, dokáže člověka vtáhnout, a uhýbání od tradičního zpracování zábavné. Linie ze současnosti je jen divná :-)

Boby17
Boby17
02.12.2021 3 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. Příběh ze začátku 18. století byl dobrý a barvitě byla popsána velmi těžká doba pro život obyčejných lidí. Samé zákazy, drakonické tresty za malichernosti a privatizace výkonu státní moci kriminálními živly.
Bohužel dějová linka ze současnosti mi přišla úplně mimo mísu a navíc přetékala intelektuálním balastem. Sám autor v doslovu přiznáva, že kniha vyjadřuje "radikální politický světonázor" a dále, že měl velké štěstí, když "získal štědré stipendium určené pro dekoloniální a postkoloniální studia, kritické zhodnocení studií rasy, marxismu a taktéž queer a trans teorií". Tohle kdybych věděl, tak bych se do knížky ani nepouštěl, protože tyto rádoby vědecké discipliny považuji za nesmysly. Dávám slabé tři hvězdy,

Ditules
Ditules
24.10.2021 4 z 5

Zcela souhlasím s komentářem uživatele hromese. Kniha vyžaduje pozorného čtenáře. Hodně zajímavá.

hromes
hromes
16.10.2021 4 z 5

Zpověď lišáka je složitá a velmi zajímavá kniha. Místy je nesnadné sledovat zároveň linii z minulosti a linii ze současnosti (v podobě poznámek pod čarou). Zásluhou výborného překladu a dobrého grafického zpracování to však není nad síly čtenáře.
Velmi volné alternativní zpracování dobrodružství legendárního londýnského zloděje Jacka Shepparda je tak trochu hozená rukavice do současných sporů o tom, do jakých příběhů vkládat či nevkládat osoby s netradičním genderem a rasovou odlišností. Nemyslím si, že se jedná o úlitbu korektnosti. Autor prostě využil svoji životní zkušenost, fantazii a mezery v dobových pramenech k tomu, aby vytvořil svébytnou koncepci, která alespoň lehce nabourává bezpočetnou řadu romantických historií o mužných zlodějích-hrdinech a krásných ženách.
Knihu jsem si přečetl rád a vzdávám obdiv nakladatelství Paseka za její vydání.