Zpověď lišáka

Román o londýnském podsvětí, lásce a osvobození. Vypráví o jazykovědci Vothovi, který se vášnivě vrhá do zkoumání legendy o zloději a milovníkovi Jacku Sheppardovi poté, co objeví záhadný dokument s názvem Zpověď lišáka. Rukopis z roku 1724 pojednává o sirotkovi jménem P., který byl ve dvanácti letech prodán do otroctví a později se stal slavným kriminálníkem, po němž pásla policie i šéf místních lupičů a chmatáků. Jde o slavného Jacka Shepparda? A je rukopis vůbec pravý? Jazykovědec Voth horečně pracuje na analýze rukopisu, zatímco se dostává do konfliktu s vedením své fakulty a farmaceutickou společností, která o jeho výzkum projevuje nebývalý zájem. A tak jsou Voth i Jack zataženi do tajemného spiknutí a ukazuje se, že jejich příběhy jsou osudově spojeny. A oběma jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464275/big_zpoved-lisaka-PqP-464275.jpg 3.712

Vydáno: , Paseka

Confessions of the Fox, 2018

Kniha Zpověď lišáka

Kamys

Tohle je dobře divná knížka. O Jackovi Sheppardovi jsem dřív neslyšela, tak jsem si trochu doplnila znalosti. Dobová dějová linka je skvělá, barvitá, dokáže člověka vtáhnout, a uhýbání od tradičního zpracování zábavné. Linie ze současnosti je jen divná :-)

Boby17
02.12.2021

Z knížky mám rozporuplné pocity. Příběh ze začátku 18. století byl dobrý a barvitě byla popsána velmi těžká doba pro život obyčejných lidí. Samé zákazy, drakonické tresty za malichernosti a privatizace výkonu státní moci kriminálními živly.
Bohužel dějová linka ze současnosti mi přišla úplně mimo mísu a navíc přetékala intelektuálním balastem. Sám autor v doslovu přiznáva, že kniha vyjadřuje "radikální politický světonázor" a dále, že měl velké štěstí, když "získal štědré stipendium určené pro dekoloniální a postkoloniální studia, kritické zhodnocení studií rasy, marxismu a taktéž queer a trans teorií". Tohle kdybych věděl, tak bych se do knížky ani nepouštěl, protože tyto rádoby vědecké discipliny považuji za nesmysly. Dávám tři hvězdy,

Ditules
24.10.2021

Zcela souhlasím s komentářem uživatele hromese. Kniha vyžaduje pozorného čtenáře. Hodně zajímavá.

hromes
16.10.2021

Zpověď lišáka je složitá a velmi zajímavá kniha. Místy je nesnadné sledovat zároveň linii z minulosti a linii ze současnosti (v podobě poznámek pod čarou). Zásluhou výborného překladu a dobrého grafického zpracování to však není nad síly čtenáře.
Velmi volné alternativní zpracování dobrodružství legendárního londýnského zloděje Jacka Shepparda je tak trochu hozená rukavice do současných sporů o tom, do jakých příběhů vkládat či nevkládat osoby s netradičním genderem a rasovou odlišností. Nemyslím si, že se jedná o úlitbu korektnosti. Autor prostě využil svoji životní zkušenost, fantazii a mezery v dobových pramenech k tomu, aby vytvořil svébytnou koncepci, která alespoň lehce nabourává bezpočetnou řadu romantických historií o mužných zlodějích-hrdinech a krásných ženách.
Knihu jsem si přečetl rád a vzdávám obdiv nakladatelství Paseka za její vydání.