Zpívající věže

Zpívající věže

Vydejte se na pobřeží Starého kontinentu a buďte součástí osudů správců Zpívajících věží, nechtěných synů a odvážných žen a mužů, kteří si v sobě nesou temnou minulost. Sedm příběhů – šest nadějných českých a slovenských autorů – jeden svět! To nejlepší z prvního ročníku soutěže Zpívající věže.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334663/zpivajici-veze-EIx-334663.jpg 3.84
Povídky, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Straky na vrbě

Skeeve

Se "Světem Nejmocnějších" jsem se poprvé setkal ve sborníku MLOK 2016 - a vyrazila mi jím autorka dech. Samozřejmě v pozitivním slova smyslu. Konkrétně se jednalo se o povídku "Zákon Smečky" - https://www.databazeknih.cz/povidky/zakon-smecky-40038 ... Nebudu teď rozebírat detailně autorčin svět (slečny Jitky Ládrové), raději vám doporučím si její povídky přečíst, ale na jedno upozorním čtenářstvo. Povídky, které jsou zde, v této knize, mohou působit hodně jinak, i v některých případech cize. Pochopitelně. Píší je totiž jiní autoři...

Slečna Jitka Ládrová udělala velmi chytrý tah, ke kterému bych v její situaci pravděpodobně neměl odvahu. Nabídla ostatním spisovatelům a pisálkům se podílet na vytváření světa Nejmocnějších, ve kterém mohou tvořit příběhy, jaké sami uznají za vhodné. Tedy, jen v případě, že se budou řídit pravidly "universa" světa Nejmocnějších, které autorka jasně stanovila. A dané tématiky - Zpívajících věží. Vytyčila pomyslné mantinely, za které už nelze jít, či přesněji prostor, ve kterém lze působit. Také i s vítěznými autory v konečné fázi, v případě potřeby, upravila jejich texty, aby co nejvíce zapadaly do jí stvořené reality. Ale jinak? Autoři měli volné ruce. Chytrý tah to byl v mnoha ohledech. Nabídla možnost publikovat práce i začínajícím autorům, kteří touží něco vydat a navíc proslavila svými soutěžemi svůj fantasy svět, své příběhy a také i svou maličkost. Další chytrý tah, ačkoliv nebezpečný, či nejistý, byl ten, že autorka celé vydání knihy vzala na své náklady a knihu začala rozdávat mezi lidmi (o čemž se i zmiňuje na konci knihy) , čímž se věhlas Zpívajících věží mohl dále šířit. A pokud někdo chce přispět na sborník, je to jen pouze na něm... Slečna spisovatelka má můj obdiv a držím ji palce. ;-)

Abych byl upřímný... Některé povídky se mi líbily, některé hodně, některé zase už méně. Tak už to bývá u takových sborníků, rozličných příběhů od různých autorů. Ale i tak, svět Nejmocnějších z pera Jitky Ládrové je pro mě pořád... Na mnohem vyšší laťce a nenapodobitelným světem. (Snad se autoři vítězných povídek nebudou za tento výrok tolik zlobit).

A ještě jedno, závěrem - kniha má pár velmi vyvedených ilustrací, které má na svědomí, stejně jako obálku knihy, autorčin přítel Roland Havran.

TH.

Asi jako každý sborník obsahuje i tenhle pár dobrých povídek a některé slabší.

Pokud bych měla vybrat, koho umístit na pomyslné stupně vítězů, posadila bych na příčku nejvyšší povídku Ptáčník. Do jisté míry je sice klasickým fantasy počinem, ale drží si osobitý vypravěčský styl a dokáže čtenáře chytnout za srdce.

Na druhé místo bych pak vybrala vítěznou povídku Čo patrí moru, která přináší tajemnou zápletku, napětí a především téma vyděděnosti a vnitřní rozpolcenosti.

Mé soukromé stupně vítězů by pak uzavřela Pravda o strážci z Hoganova přístavu, jež je sympatická lehkostí vyprávění a dokonale vygradovanou zápletkou. Na můj vkus byl šťastný konec až příliš šťastný, ale milovníci happyendů si přijdou na své.

Z ostatních textů pak ještě stojí za zmínku ucelené drabble s hlubokou myšlenkou Parní věk. Sice mezi ostatní počiny příliš nezapadá, ale pro čtenáře může znamenat příjemné osvěžení.