Zostup a pád

Zostup a pád
https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95270/bmid_zostup-a-pad-a7u-95270.jpg 4 36 36

Významný anglický satirik Evelyn Waugh je autorom viacerých úspešných románov, v ktorých sa vedel majstrovsky vysmiať z chýb a vlastností svojho národa a kritizovať ich literárnou formou. Takým je i v románe Zostup a pád v jedinečnej satire na anglické výberové školy, na systém známostí, súdnictvo a na anglickú spoločnosť vôbec. Dejová niť románu je vcelku jednoduchá: Paula Pennyfeathera vylúčia z teologickej fakulty za nemravnosť, keď ho opiti kolegovia v klube po pijatike vyzlečú z nohavíc. Potom sa mu už smola neprestane lepiť na päty. Stráca dedičstvo a nezostáva mu nič iné, len si zarábať na živobytie v podradnej súkromnej škole. Tu sa autorovi natíska príležitosť vykresliť celú galériu komických a kurióznych postavičiek, ktoré sa vyznačujú najmä lenivosťou a presvedčením. že v každej životnej situácií narazia na starého spolužiaka, ktorý im pomôže. Paula, ktorý to všetko ohromene sleduje, v deň sobáša zatknú a uväznia. V dôsledku neuveritelných skutočností mu vystavia dokonca úmrtný list, vďaka ktorému sa stáva novým človekom a vracia sa ta, kde začal do študentských lavíc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Decline and Fall , 1928

alweryon
13.01.2024 5 z 5

Kdyby to bylo celé v duchu líčení sportovního dne, je to jedna z nejznámějších humoristických knih lidstva.

Díky Bohu, že měl Waugh jiný záměr.

Maanna
03.01.2020 4 z 5

Dobře vykreslené postavy, které spolu výborně ladí, a originální zápletky vyzdvihují tuto knihu v rámci žánru nad průměr. Jen je pro mě škoda, že je mi prostředí britského soukromého školství a aristokracie tak trochu cizí. Ale z větší části jsem se i tak dobře bavila.

waltraud5114
29.04.2017 5 z 5

Aj, zde přichází Prendy, v suknici barev přepestrých. Suchý anglický humor dovedený až na hranu, kedy prestáva byť pomaly humorom.

Hanka_Bohmova
31.01.2017 4 z 5

"Opatrnost matka moudrosti, a pro nás vychovatele - přetvářka matka opatrnosti!"

Taťka Hraboš
04.11.2016 5 z 5

Skvělá "groteska" se spoustou svérázných figurek a absurdních situací. Záměr autora zřejmě vystihuje myšlenka jedné z vedlejších postav - zjednodušeně řečeno: Život je hra a jak ji budeme hrát, je jen na nás - jestli v ní budeme bojovat a vrhat se do akce (mnohdy až nesmyslně), nebo ji jen zpovzdálí pozorovat a držet si svět od těla, anebo se jím nechat beze vzdoru vláčet, jako to dělá hlavní hrdina knížky.

satira anglická literatura

Evelyn Waugh