Já jsem Gotham

Já jsem Gotham https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376093/bmid_batman-ja-jsem-gotham-lgc-376093.jpg 4 143 36

GOTHAM NA VZESTUPU. Je to Temný rytíř, hrdina a největší ochránce Gotham City. Je Batman. A není sám. Ve městě jsou dva noví hrdinové – dvojice maskovaných metalidí se schopnostmi Supermana a odhodláním uchránit vše, co je na tomto zvrhlém městě dobrého. Říkají si Gotham a Gotham Girl, zachránili Batmanovi život, bojovali po jeho boku a brali si z něj příklad. Co se ale stane, když se noví ochránci Gothamu přikloní na špatnou stranu? Co když budou Temnému rytíři přičítat vinu za temnotu, která hrozí, že zaplaví jejich město? Když se síly zla utrhnou ze řetězu, může to lidem pokřivit mysl a z hrdinů udělat netvory. Pak je na Batmanovi a jeho spojencích, aby se jednou provždy rozhodli: Je Gotham silou dobra… nebo nástrojem zla?... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

I Am Gotham , 2017

Ivan Kučera
22.05.2019 3 z 5

„Každý má možnost být statečný.“ Hlavné plusy: pekná kresba, príchod (prílet) novej dvojice super-hrdinov a slávne tváre (Amanda Waller, Justice League). Noví hrdinovia-súrodenci sú biedni (tie mená Gotham a Gotham Girl myslel niekto vážne?) a vzhľad klišé (svalnatý hranol a štíhla baba v sukni - wtf), našťastie tomu pomáha jednak „nadpozemskosť“ postáv (čo je zaujímavý kontrast s len človekom Batmanom) a jednak to, že nakoniec to s tým ich hrdinstvom nebude až také žeravé, ako sa mohlo zdať na začiatku. Já jsem Gotham je príjemne hrubý (ale posledných viac ako 30 strán tvoria vizuálne bonusy!), zaujala ma i príjemne minimalistická, „čistá“ obálka. Príbeh naopak hodnotím rozpačito. Batman vs. lietadlo je predsa len už moc a rozpaky vo mne vyvolalo i to, ktorá postava bola nútená obliecť si na chvíľku Batmanov kostým (nefungovalo to u Jima Gordona v Supertíhe a nefunguje to ani tu). Potešia občasné zmienky na udalosti napr. Snyderovho legendárneho runu (sovy, Bloom) a pár vydarených fórov (Batmanova záľuba v náhlom miznutí uprostred rozhovoru). Fajn a svižné čítanie a páčili sa mi preslovy o Gothame (o tom, aké je to v ňom žiť, vyrastať a byť ním ovplyvnený), avšak na pecky á la Kameňák a Soví tribunál sa to nechytá ani omylom. Napriek tomu, ak ste batmanovi fanúšikovia, dajte Já jsem Gotham šancu, pretože ďalšie diely série (Já jsem sebevražda, Já jsem zhouba) sú o dosť lepšie.

Wojta777
04.04.2019 5 z 5

Čekal jsem málo, dostal jsem mnoho. Doopravdy jsem čekal, že mě Kingovo psaní nebude bavit, ale vážně jsem se spletl. Komiks mě bavil od začátku do konce. Nebýt únavy přečetl bych ho za jeden den.
Příběh pojednává o Batmanovi, kterého při sebevražedný misi zachrání záhadná dvojice superhrdinů. Jmenujou se Gotham a Gotham Girl. Batman se s nimi spojí a společně pomáhají lidem Gothamu. Avšak na scénu přijde záhadný padouch, který vše podkope a díky tomu se tato aliance rozpadne. Dál nebudu nic spoilerovat.
Kresba je mainstreamová. Což není nic špatného. Osobně se mi tato kresba vážně líbí a hezky se na ni dívá.
Postavy jsou fantastické. Jak Batman, tak Gotham a Gotham Girl. Dokonce zde máme i Duka, který funguje jako sidekick pro Batmana.
Komiks se mi opravdu líbil a už se těším, co dalšího má pro nás přichystaného autor.
Komisku dávám 5 netopýřích hvězdiček.

OldaB
01.01.2019 4 z 5

Asi ne úplně typický Batman, já mám radši detektivní příběhy. Nicméně příběh plyne hezky a celkem se autorovi zdařilo příběh dobře zakončit. Nic zásadního to ale není.

Nelíísek
17.10.2018 5 z 5

Na začátek by se hodilo napsat že tohle je můj první batman.. a jsem nadšená.

Nádherná kresba, děj který měl hlavu a patu a taky se mi dosti líbil, většina lidí tohohle batmana považuje za ne až tak dobrého, no to se těším až budu číst ty nejlepší.

B-artX
26.09.2018 4 z 5

Docela fajn čtení. Zápletka byla fajn a docela mě to bavilo. Kresba moc pěkná. Jinak to ale bylo docela neukončené (v rámci zápletky) a takové... nijaké. Nemělo to ani jeden větší zajímavý moment. Jako všechno fajn, ale fakt by to chtělo více na rozjezd série a zrovna s Batmanem. Na tento komiks přesně sedí: Neurazí, ale ani nenadchne. Fajnovka, 80%.

KillHurt
15.09.2018 3 z 5

Asi budu potřebovat více dílů na vstřebání nové série od DC. Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Přesto Já jsem Gotham mělo několik skvělých momentů a postav. Dám Znovuzrození ještě šanci a dočtu zbytek prvních dílů vydaných sérií.

Norri
27.08.2018 4 z 5

Perfektní! Po Wonder Woman a Flashovi byla radost číst tohle. Dobrý scénář, dobrá zápletka, fajní protivníci. Kresba je fakt parádní. Snad jenom to s tím letadlem bylo od začátku do konce debilní.

MartyManCZ
30.07.2018 4 z 5

Moc se mi líbilo, proti Kingovi teda zatím nemůžu říct křivého slova. Možná je to tím, že Batmana jsem teď dlouho nečetl, ale já se bavil. Gothamovská dvojice v pohodě úplně, Duke sympatickej, je to vtipný, kresba super, jsem natěšen na další čtení.

Hwaelos
21.07.2018 2 z 5

So far not impressed. Na to, že se o Kingovi mluví jako o důstojném nástupci Snydera, je první díl prostě zklamání. Na Snyderově pojetí mi hodně sedlo to, jak se držel při zemi. Staří padouši dostali nový kvalitní nátěr, noví vyvolávali akorát tolik strachu, aby měl čtenář obavy, jestli to Batman zvládne - vlastními silami, často bez trilionu gadgetů. A tady hned v prvních sešitech postava, která si vytře zadek s JLA... K tomu spousta zbytečného patosu, geniálních udělátek a vnitřních monologů víc, než dialogů mezi postavami. Ztrátu Capulla ani nezmiňuju. Uvidíme, jak to bude dál, ale za mě prozatím spíš palec dolů.

Kajaitch
10.06.2018 4 z 5

Víceméně pokračování ve šlépějích Snydera. Příběh s Calendar Manem opravdu dobrý a závěr booku vše "hezky" uzavře. Moderní Batman, který navnadí k dalšímu čtení.

Gustik5
02.06.2018 3 z 5

Líbí se mi, že je v komiksu přítomna reakce na předchozí události. Protože totiž Gotham byl v uplynulých letech několikrát zdevastován, rozhodla se vláda zakročit. Právě ona nese zodpovědnost za příchod starého nového zlosyna, a tak přesto ačkoli Batman zrovna nechce, musí s ní navázat křehkou spolupráci. V ději přítomno i pár vtípků, kdy některé jsou více, některé méně vydařené. Minimálně ten, točící se okolo Batmanovy „superschopnosti“ nepozorovaně zmizet, působí hodně ohraně. Pak jsou tu až absurdní momenty, kdy kupříkladu Alfréd poslouží jako vějička a oblékne si Batmanovu zbroj.

Komiksová kniha Batman: Já jsem Gotham rozhodně není špatným rozjezdem nové řady. Přesto se nejedná o nic víc. Rozhodně vám při čtení nevyrazí dech jako už zmíněný Soví tribunál a je tu velmi patrný prostor ke zlepšování. Osobně jsem se při čtení bavil a opravdu se těším, jak se bude Kingův run dále vyvíjet. Dle chvály na jeho další komiksy v sérii se je opravdu na co těšit.

3 a půl *

FireOfFilth
02.06.2018 3 z 5

První díl nové série o temném rytíři z řady Znovuzrození nebyl vůbec špatný. Kniha se čte velmi dobře, takže těch nadprůměrně stránek uteče jako voda. Ve zkratce, v Gothamu se objeví noví superhrdinové a následně se začne boj. Musím říct, že postavy jsou strašně OP, ale je tam vysvětleno proč, takže za toto jsem velice rád.
Kresba Finche je skvělá a možná mě sedí více než Capullova, která je také velmi dobrá. Poslední sešit však kreslil Ivan Reis, známý například z Green Lanterna, jeho kresba nedělá vůbec ostudu a je neméně skvělá.
Jsem zvědav kam tato série bude směřovat, protože tato kniha není zase taková pecka jakou jsem čekal. Hodnotím něco mezi 3 a 4*

davidurban1973
27.05.2018 3 z 5

Docela dobre, kresba pěkná. Libilo se mi to.

milan1935
20.05.2018 3 z 5

Je to dobře udělané. Příběh je zajímavý, kresba je pěkná.

Lenka.Vílka
18.05.2018 5 z 5

Dobrý úvod nové série (intro s Flashem nepočítám) a skoro na 100% dobře provedené vyprávění o Batmanovi.
Příběh je skvělý. Hodně se hraje s emocemi, které jsou v poslední třetině skvěle popsané a kuku části ještě o stupeň výš. Kresba byla taková brutálně mainstreamová. Celou dobu jsem si říkala, že to je strašně podobný New 52 Batman Detective Comics a při rozkliknutí Finche se mi to potvrdilo. Nic proti, autor je pro mě tím pádem čitelný a já ho poznám, ale zase nevystupuje z davu. Přesto kresba nenudila, to ne. Všechno to svítilo. Jak pohled na Gotham , tak všechny ty barevné výbuchy. Jako každý druhý akční film, který by byl béčko, kdyby na něj nebyly peníze, ale byly, tak je áčko.
Na knize je napsáno: "Ideální start pro nové čtenáře", přesto kniha neobsahuje žádné prvky originu. Já za to jsem ráda, ale co ti nový čtenáři? Ti to asi mají znát z filmů. Nejspíš je tahle série spíš určená těm, kteří sice o DC ví, ale ještě nic nečetli, protože mají jenom nakoukáno. (Mě osobně to celé přijde takové sladce filmově vyhlazené úplně stejně jako ten úvod s Flashem.) Takže origin nezdržuje ve čtení, bod pro knihu. Obálky na konci nádherné. Teď už jenom doufám, že v rámci série si Batman zatancuje i se Sebevražedným oddílem.
PS: jenom pozor na počet stran. Na první pohled kniha působí tlustě, ale není tomu tak. Jedna čtvrtina jsou bonusy v podobě alternativních obálek. A vypadá to, že to tak bude u každého dílu...

memphisz
01.05.2018 4 z 5

Na úvod je potřeba říct, že Tom King je skvělý scenárista a spisovatel, jeden z dnes nejlepších. Je škoda, že tu vychází jeho nejvíc průměrná práce a ne například Vision, Mister Miracle nebo Sheriff of Babylon. Samozřejmě vzhledem k oblibě Batmana v USA i ČR to chápu.

Kingův Batman je v porovnání s dalšími autory pořád nadprůměrný. I když v porovnání se Snyderem není jeho start u Batmana tak oslnivý. Na druhou stranu ani sám Snyder svůj Soví tribunál už nepřekonal. King ale píše jinak než Snyder. Zajímají ho spíše psychické pochody a Gotham používá jen jako kulisu, nicméně dohled DC je příliš svazující a pro Kingův genius doporučuji spíše jednu z výše jmenovaných sérií.

Já jsem Gotham je dobrý mainstreamový komiks o Batmanovi, nesklouzává ke klišé, pohrává si s tradičním dělením panelů, přichází s vlastními nápady a umí být vtipný, akční, dramatický i hloubavý. Stále (i v rámci DC Rebirth, stejne jako v New 52) se tedy vyplatí číst sérií "Batman", spíše než Detective Comics a další vedlejší tituly.