Zmizelá historie: Holokaust v české a slovenské historické kultuře

Zmizelá historie: Holokaust v české a slovenské historické kultuře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361593/bmid_zmizela-historie-holokaust-v-ceske--zf0-361593.jpg 4 4 2

Autor hledá v knize Zmizelá historie odpověď na otázku, proč se z české a slovenské historické paměti vytratilo slovo holocaust, a to i přesto, že jak v Protektorátu Čechy a Morava, tak i ve formálně samostatném Slovenském štátu došlo k vyvraždění několika set tisíc obyvatel židovského původu. Příčiny nachází jak v konstruování historické paměti v době komunistické diktatury, tak ve vědomém opomíjení židovské otázky po roce 1989, ve způsobu traktování druhé světové války v českém a především slovenském prostředí, v proměnách výkladu protiválečného odboje i kolaborace ve válečných letech, resp. v jen obtížném vyrovnávání se Čechů a Slováků s vlastní minulostí 20. století.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Vanished History. The Holocaust in Czech and Slovak Historical Culture , 2014

Atuin
11.08.2021

Člověk nechce ani věřit, člověk nechce vůbec věřit. Kniha mě velice zdeptala. Přečtení rozhodně nelituji, je to řekla bych důležité téma. Možná víc než to. Nehodnotím ... myslím že mi k tomu chybí dvě věci. Odvaha a právo.

Ronnie68
15.02.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala za povinnou četbu a docela dost mě šokovala, jak se Češi a hlavně Slováci snažili popřít holokaust Židů a raději vše převáděli jen na majoritní skupiny obyvatel - jako ty nejvíce postižení.

druhá světová válka (1939–1945) holokaust, holocaust

Tomáš Sniegoň
česká, 1965
1998  80%Lubjanka III. patro
2012  91%Tváří v tvář Severu
1997  82%Sever, za kamna vlezem
2017  80%Zmizelá historie: Holokaust v české a slovenské historické kultuře

Kniha Zmizelá historie: Holokaust v české a slovenské historické kultuře je v