Žlutý baron

Žlutý baron https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348079/mid_zluty-baron-7jQ-348079.jpg 4 140 39

Skutečný plán Andreje Babiše: Zřídit stát jako firmu. Kniha Žlutý baron vypráví příběh pátrání dvou novinářů Deníku Referendum, Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky, po odpovědi na otázku, jaké jsou skutečné úmysly Andreje Babiše v politice. Vzali vážně jeho politická hesla a začali je poměřovat s realitou. Slogan „Řídit stát jako firmu“ je přivedl do Babišových firem: do Agra Jevišovice, do Kosteleckých uzenin, k hustopečskému zemědělskému podniku a do Vodňan, kde stojí slavná drůbežárna. Jejich reportáže ukazují, že Andrej Babiš nevydělává na vzorovém řízení svých firem. Začali zkoumat, co mu tedy doopravdy přináší zisk. Tak se dostali k otázce, proč každý rok celá republika na jaře zežloutne záplavou řepkových polí. Autoři ukazují, že důvody Babišova angažmá v politice jsou rozhodně jiné a mnohem přízemnější, než jak je popisuje v rozhovorech pro své deníky Mladou frontu Dnes a Lidové noviny. Kniha je souborem čtivých reportáží a rozborů, s nimiž by se měl seznámit každý, ať už si myslí o československém „superoligarchovi“ cokoli. Vypráví nejen o Babišovi a jeho podnikání, ale také o strachu: celá řada vystupujících postav není v knize na vlastní přání jmenována. Z čeho a proč tu mají lidé dnes znovu takový strach?... celý text

madonna6956
30.10.2017 5 z 5

Tuto knihu doporučuji všem, kterým záleží na naší zemi. Kniha je čtivá. Vyzná se v ní i laik, ale i odborník. Samozřejmě, že Babiše jsem nevolila. Myslím si, že tahle kniha se musí dostat do ruky více lidem. Děkuji autorům!

Sajdeman
23.10.2017 3 z 5

"My jsme Agrofert . My nejsme obyčejná firma. My jsme teď taková polostátní správa. A vy to dobře víte."

Podnikatelské aktivity (Dá-li se tomu tak říkat) pana Babiše sleduji nějaký ten pátek a tak musím konstatovat, že mne v této knize nic nějak extra nepřekvapilo.
Více/méně stačí kouknout na dokument SELSKÝ ROZUM a v kostce je tam to samé co v knize.
Navíc mi kniha přijde docela špatně čitelná.
Nicméně, pokud o tomto tématu máte málo informací, tak se Vám jistě nic nestane, když si to přečtete.
Já osobně se těším až si přečtu knihu pana Kmenty BOSS BABIŠ.

... a co dodat závěrem? Po té, co se podívám na výsledek voleb, které vyhrálo hnutí ANOfert? Snad raději nic ...

laepus
09.10.2017 5 z 5

Tady člověk musí na plné hodnocení a nejraději bych šel ještě klidně na deset hvězd, kdyby to bylo možné. Tohle je totiž děsivá kniha. Pokud soudruh agent bureš neustále vše bagatelizuje a nazývá pseudokauzami (hnízdo, dluhopisy, policejní reforma, střet zájmů, vznik agrofertu, členství v StB...), tato kniha jasně ukazuje, že to není nic, co by si Kalousek nebo Sobotka vycucali z prstu. To prostě jen začínají vypadávat jeho vlastní kostlivci ze skříně. A že jsou pořádní. Proti němu se všichni Dalíci, Rathové, Bártové apod. můžou jít schovat a brečet, jací jsou malincí. Babiš zkrátka a dobře je největším ohrožením našeho státu za posledních třicet let a každá takováto kniha si zaslouží co největší podporu a rozšíření. Třeba to aspoň pár debilům, co ho za koblihu volí, otevře oči.

Dixinka
01.10.2017 1 z 5

Celé je to divně napsané. Nehodnotím politické spekulace.

punktruhlicka
27.09.2017 5 z 5

Dřív než jsem se dostala ke knížce, tak jsem viděla film Selský rozum. Nicmně i tak jsem knížku přečetla a dost se mě líbilo propojení s filmem. Často čtu články Deníku Rererendum.O Babišovi jsem si nikdy nemyslela nic dobrého, ale mít to všechno takhle sepsaný v kupce, mě dost děsí. Zvlášť teď, když je před volbama a všichni víme jak asi dopadnou.

radek10811
11.09.2017 5 z 5

Chtělo by to předčítat na mítincích Anofertu. ... Jsem velmi rád za práci dvou těchto dvou novinářů. Děsí mě, že tolik lidí se bálo buď vůbec vystoupit v knize nebo uvést jméno. Stále nechápu, jak mohl Bureš nabrat takovou moc.

Miliarda
01.09.2017 4 z 5

Výstižná sonda mapující jak Andrej Babiš přišel k Agrofertu a co je jeho skutečným motivem pro vstup do politiky. Za celou knihou je vidět poctivá a nezávislá novinářská práce, která bohužel tolik chybí právě v Babisových médiích. Tato kniha by měla být povinnou četbou pro každého, kdo uvažuje, že tuto kreaturu bude volit. K úplné dokonalosti mi chybělo jen hlubší proniknutí do některých témat, ale i tak hodnotím knihu jako vysoký nadstandard.

jendoslav
30.08.2017 3 z 5

Dost děsivý popis podnikatelských metod i parazitování na státu a dotacích pravděpodobného budoucího českého premiéra... Škoda, že jeho voliči si tuhle knížku nepřečtou, možná by jim to mohlo otevřít oči. Jenže oni asi raději pohádky o tom, jak estébák sní, když náhodou spí. Hvězda dolů za příliš časté neověřitelné anonymní zdroje a druhá za zřejmou nostalgii autorů po socialismu (což u novinářů Deníku Referendum pravda není překvapením).

goofeek
24.08.2017 4 z 5

Psáno i pro laika, srozumitelně i čtivě a na každém z nás už je, čemu bude věřit..

Čtenář_e-knih
01.08.2017

Už jsem četl - čtu také Babiš - příběh oligarchy. Už mě to nějak nebaví, zvláště když si tyhle knihy nepřečte většina národa, kteří chtějí volit ANO.

HdM
07.07.2017 4 z 5

Autoři nijak nemaskují svojí averzi vůči AB a tak si občas neodpustí rýpnutí nebo hodí lehkou manipulaci. Velká anonymita zdrojů je opravdu na škodu, ale vlastně vůbec se nedivím. Nejsilnější část knihy totiž není v tom, co přímo popisuje, ale v tom, co jen naznačuje - absolutní a bezskrupulózní snahu AB a jeho kamarádíčků o zajištění permanentního toku financí a zvětšování své sféry vlivu. Použité metody si nezadají s italským jihem nebo Chicagem před devadesáti lety. Strach jde nejen z toho, že kdo se postaví do cesty, ten bude zlikvidován (nemusí se nutně jednat o smrt), ale také z toho, jakou část hospodářství AB ovládá. Nebylo by příliš milé se dočkat doby, kdy AB bude zachraňovat občany ČR podobně, jako "zachraňoval" firmy typu Agro Jevišovice.

MildeZ
07.07.2017 4 z 5

Ne, já opravdu nechci, aby Sergej řídil stát jako firmu...povinná četba před podzimními volbami do PS.

Ládja
27.06.2017 3 z 5

I kdyby jen půlka věcí z téhle knihy byla pravda, tak je mi smutno, že v této zemi, kde je tohle všechno možno vůbec žiju. Jak jsou vůbec možné všechny ty věci o který se v této knize píše? Chtělo by to opět nějakou defenestraci...

krži
21.06.2017 3 z 5

Tak nějak jsem čekal, že autoři knihy se pokusí složitější věci vysvětlit selským rozumem, aby jim právě i sedlák rozuměl - to se bohužel nestalo. Dále mi na knize vadilo to, že v ní až moc často objevuje ,,anonymní" zdroj, který nechce být jmenován - dle mého názoru tak kniha ztrácí na věrohodnosti.

V knize se až na pár věcí objevují kauzy a záležitosti, o kterých již člověk, který se zajímá o dění kolem sebe, moc dobře ví a kniha je spíše opráší a nabídne více detailů.

Dal jsem 3 hvězdy, protože si myslím, že by to mohlo být celkově napsáno lépe - srozumitelněji a mohlo být doplněno více obrázky atp. (ne v konci knihy, ale vždy v dané kapitole, bylo by to přehlednější a celkové by to působil lepším dojmem).

ps: nechápu, jak ho lidi mohou volit.....

Madluska
11.06.2017 4 z 5

Knížka na velice aktuální téma, která se snaží jednoduše zprostředkovat a třeba i vysvětlit to obrovské množství špíny, které má na svědomí jeden "úspěšný podnikatel". Po obrovském očekávání (doufala jsem, že po přečtení některým věcem porozumím líp - přece jen nejsem daňař, abych si udělala jasný názor na to, nakolik byly dluhopisy legální, nejsem expert na evropské dotace atd.) přišlo možná lehké zklamání, ale v zásadě jsem ráda, že kniha existuje a že jsem ji mohla držet v rukách, případně nabídnout k přelouskání svým známým. Oceňuji nelehkou práci novinářů - v prostředí, kde nikdo nechce být jmenován, je těžké dělat nějakou investigativní žurnalistiku - opravdu to pak může působit jen jako laciné anonymní udávání okořeněné špetkou závisti. To je první velká nevýhoda Žlutého barona - kvůli strachu aktérů (netvrdím, že je neopodstatněný, zřejmě mají své důvody, proč chtějí zůstat v anonymitě) působí do jisté míry nevěrohodně. Ještě větší problém je ale asi ten až příliš agitační tón, který se do knihy místy vkrádá. Chápu, že mnozí cítíme jistou míru nechuti/odporu/nenávisti k A. Babišovi a jeho praktikám, ale čekala jsem nějaké věcné poukázání na fakta, předkládání důkazů tak, aby si čtenář mohl udělat obrázek sám. Kniha se s tímto ovšem nespokojila a leckdy (aspoň na mě) působila až bulvárně svými formulacemi, kdy prostě příliš tlačila na pilu a podsouvala čtenáři, co že si má vlastně myslet (což zrovna v případě A. Babiše snad ani není nutné - stačí poukázat na provázanost jeho politické a obchodní kariéry). Naproti tomu skvělá je třeba část o tom, jak pracují Babišova-Nebabišova média a jakým způsobem mohou manipulovat veřejným míněním. Celkově si myslím, že je dnes podobný typ knih skoro nutností, na druhou stranu je možná ještě zapotřebí zapracovat na formě, aby mohla oslovit i ty, kteří by po ní třeba normálně nesáhli. Hezky je to shrnuto v recenzi z Finmagu.

pobijecmuch
10.06.2017 4 z 5

Doporučuji všem, kteří se zajímají o tuto podivnou postavičku naší politiky a byznysu. Tedy jak odpůrcům, tak i jeho fanouškům. Třeba někomu otevře oči.

8130
07.06.2017 5 z 5

myslím, že za chvíli zmizí z pultů a bude nedostatková.....

Dáma s hrnstjm
30.05.2017 5 z 5

Čtení o monstru, které stvořila tato benevolentní doba, o podnikateli, který v tom opravdu umí chodit a za nic se nestydí. V souvislosti se zisky (podezřelými), dotacemi (čerpanými) a daněmi (neplacenými) padají taková čísla, o kterých se běžnému člověku ani nesní a absolutně nechápu, proč někdo tak bohatý má potřebu hromadit všemi prostředky další a další peníze. Kniha splnila má očekávání - srozumitelné vysvětlení k řepkovému businessu, kauze Čapí hnízdo, "stranickým" novinám MF Dnes + Lidovky. Co jsem ale nečekala, byla silná atmosféra strachu, která se vznáší kolem všech, kteří se podělili o své osobní zkušenosti se žlutým baronem... a také, že v řadě jmenovaných přisluhovačů a tiskových propagandistů najdu důvěrně známé jméno z mého okolí... no, chapadla sahají opravdu daleko.
Dovolím si jednu trefnou citaci: "Pytlák jménem Andrej Babiš, kterého jsme udělali hajným v pošetilé naději, že zavede v lese pořádek, vykládá, jak "všetci kradnů" a jak si na ně musíme došlápnout."
Doporučuji... čtěte a doporučujte dál...

ejwa1937
23.05.2017 5 z 5

Řekla bych, že tady je jasně vidět, kam naše republika bude směřovat, pokud ji bude určovat směr Žlutý baron . Kéž lidé oči otevřou a už ho nevolí... :-/