Zločinný omyl

Zločinný omyl https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168750/mid_zlocinny-omyl-OZX-168750.jpg 5 3 2

Život skupinky německých vojáků strážního praporu v Praze v roce Heydrichiády.Kniha ukazuje poměry v německé armádě.Je to vlastně pomník neznámého vojáka,který upadne do mašiny nacistů,kteří z něj udělají zločince.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Mír

Himmelfahrtskommando , 1949

de_baques
29.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih (s válečnou tématikou), které jsem kdy četl, kvalitou plně srovnatelná s Na západní frontě klid.

Hlavní předností je vhled do duše obyčejných vojáků (žádných hrdinů), kteří chtějí pouze přežít a vrátit se k normálnímu životu, bohužel postupně zjišťují, že věci už zašly tak daleko, že jakýmkoli lavírováním se definitivně dostávají na stranu nepopsatelného zla. Mučivý pocit bezmoci, lpění na životě uprostřed bezpříkladných německých zločinů z knihy přímo čiší.

Zásadní je i používání dnes již zakázaných (neboť považovaných za nekorektní) spojení - "...Němci rozpoutali válku, německé zločiny" atd., je to informace triviální, ale veledůležitá v dnešním kontextu výuky, kdy se v podstatě výhradně používají uměle zkonstruované (a nesmyslné) pojmy Nacistické Německo, nacistické zločiny atd.

Pavelpi
14.01.2015 5 z 5

Moc hezky napsáno.Když se zamyslím nad tím,jak byli ti mladíci zblbnutí nacismem tak, že byli ochotni i vraždit lidi pro nic zanic,tak to je docela síla.Myslím,že by si knihu měli přečíst všichni,kteří se i dnes pod různými záminkami a hesly o demokracii snaží znovu rozpoutat nějaký válečný konflikt.Pánům,těm se nic nestane,ale odnesou to vždycky ti obyčejní dole,které někdo zblbne.

Franz Carl Weiskopf
německá, 1900 - 1955