Zlato z Modrých hôr

Zlato z Modrých hôr https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211642/bmid_zlato-z-modrych-h-r-szZ-211642.jpg 4 2 1

PitoR
08.05.2023 4 z 5

Po mnohých rokoch som sa vrátil ku knihe, ktorú som čítal na strednej škole. A vlastne až teraz som si zistil informácie o autorovi. Priznám sa, netušil som, že ide o slovenského spisovateľa, ktorý publikoval pod mnohými pseudonymami. Dr. Teofil Ušák, ako znie pravé meno autora, by mal byť povedomý hlavne fanúšikom Karla Maya, keďže preložil niektoré jeho knihy do slovenčiny, napr. Winnetou.

Náš príbeh sa začína v roku 1625 v osade Québec, na území Nového Francúzska (Kanada). Na jednej strane tu vystupuje skupinka Francúzov, ktorá sa chce od domorodých obyvateľov - Indiánov kmeňa Hurónov - učiť, dozvedieť sa ich históriu, spoznať jazyk a zvyky. Na opačnej strane je spoločnosť, ktorej ide iba o zisk z obchodu s kožušinami a až chorobná túžba po získaní prístupu k indiánskemu zlatu, ktoré sa nachádza v pohorí Štrbavé Zuby.

"Človek, ktorý chce dosiahnuť šťastie, musí sa snažiť, aby aj obšťastňoval iných. Niekedy je to veľmi ťažko, vyžaduje si to obetu, ale také sú zákony života."

Ja som sa aj po rokoch bavil a som veľmi rád, že som si na tento príbeh opäť našiel čas. Mnohé knihy pána Ušáka vychádzali iba na pokračovanie ako zošitová príloha týždenníka Sloboda, takže zohnať ich asi nebude ľahké. Zlato z Modrých Hôr bolo publikované na prelome rokov 1971-1972, o ilustrácie sa postarala Anna Ušáková, spisovateľova manželka. A ja tíško závidím švagrovi tieto publikácie, ktoré sú jeho majetkom.

Kniha Zlato z Modrých hôr je v