Zlatá horečka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor strhujícím způsobem vypráví o velkém tažení za zlatem na sklonku 19. století na Klondiku. Kapitoly: 1. O osudném setkání jednoho prospektora na lososím potoku, zvaném Thron-diuck, a co z toho vzešlo. 2. Jak se zrodilo Dawson City a zahynulo Circle City, jak se z legend stala skutečnost a bohatství dobylo svět, aniž zmoudřel. 3. O lodích, prohýbajících se pod tunami zlata, a o šílenství, které zachvátilo celý kontinent. 4. O tom, jak bylo obětováno tři tisíce zvířat a jek se z lidí stávala zvířata. 5. O penězích, za než se nedalo nic koupit, o soupeřích, kteří vyhráli závod, ale přišli o výhru, o hladové zimě, kdy nikdo nepotřeboval útěchu kromě těch, kteři ji měli přinést. 6. Kapitola plná klamu, kdy zdánlivě nejsnadnější cesta k bohatství se ukázala být tou nejtěžší a přežít znamenalo daleko víc než všechno bohatství Klondiku. 7. Souvislá řada mužů stoupajících přímo vzhůru k studené obloze, to byl obraz Chilkootského průsmyku. 8. O tom, jak třicet tisíc lidí na sedmi tisících vlastnoručne vyrobených člunech urazilo sedm set kilometrů divoké vody k městu zlata. 9. Jak bylo Dawson City nejprve zaplaveno přívalem vody, pak přívalem lidí a jak posléze zazářilo jako metropole Severu, jako město karnevalu. 10. Pravdivé vypsání vzestupu, vlády a násilné smrti Jeffersona Randolpha Mejdlíčka Smithe, diktátora v Skagwayi, 11. Metropole Severu žila ze zlata celý rok, pak lehla popelem a spěla k zániku. Co přinesl čas. První vydání. Cena knihy v čase vydání: 27.- Kčs....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93777/zlata-horecka-O1J-93777.jpg 4.78
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu, Historie
Vydáno, Orbis
Orig. název

Klondike, 1963

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Zlatá horečka

Přidat komentář
Blue
02. listopadu

Autorův styl vyprávění mi nevyhovoval, myslím jeho mísení beletrie s faktografií, ale i tak jsem si udělal určitou představu o zlaté horečce na Klondiku. Kdyby kniha byla čistě faktografická, byla by ona představa ještě přesnější.

Pips
13.11.2017

Velice poutavé vyprávění o zlaté horečce. Velmi příjemně se to četlo.

Tahit
08.03.2015

Zlatá aneb dawsonská horečka na řece Klondike v plné kráse, v níž se nic neidealizuje. Úchvatné, pozoruhodné, čtivé, neboť autor přibližuje tvrdý a těžký život dobrodruhů či zlatokopů přímočaře a výstižně. Na tomto místě je potřeba říci, že o zlaté horečce bylo již napsané mnohé, někde více, někde méně. Rozsáhlý výčet faktů je ovšem tím nejlepším, co jsem kdy četl. I když se zdá, že Zlatá horečka je hodně o útrapách, tak jí nelze ubrat dobrodružnou působivost.

Jack Bauer
30.10.2011

Ačkoliv jsem v době vydání ještě četl spíše pohádky nebo mayovky, tuto knihu jsem přelouskal a dost se mě líbila svou syrovostí.

Štítky

rýžování zlata zlatá horečka Klondike

Autor knihy

Pierre Berton
kanadská, 1920 - 2004

Podobné knihy

Kniha Zlatá horečka je v

Přečtených9x
Knihotéce17x
Chystám se číst7x