Zlatá horečka

Autor strhujícím způsobem vypráví o velkém tažení za zlatem na sklonku 19. století na Klondiku. Kapitoly: 1. O osudném setkání jednoho prospektora na lososím potoku, zvaném Thron-diuck, a co z toho vzešlo. 2. Jak se zrodilo Dawson City a zahynulo Circle City, jak se z legend stala skutečnost a bohatství dobylo svět, aniž zmoudřel. 3. O lodích, prohýbajících se pod tunami zlata, a o šílenství, které zachvátilo celý kontinent. 4. O tom, jak bylo obětováno tři tisíce zvířat a jek se z lidí stávala zvířata. 5. O penězích, za než se nedalo nic koupit, o soupeřích, kteří vyhráli závod, ale přišli o výhru, o hladové zimě, kdy nikdo nepotřeboval útěchu kromě těch, kteři ji měli přinést. 6. Kapitola plná klamu, kdy zdánlivě nejsnadnější cesta k bohatství se ukázala být tou nejtěžší a přežít znamenalo daleko víc než všechno bohatství Klondiku. 7. Souvislá řada mužů stoupajících přímo vzhůru k studené obloze, to byl obraz Chilkootského průsmyku. 8. O tom, jak třicet tisíc lidí na sedmi tisících vlastnoručne vyrobených člunech urazilo sedm set kilometrů divoké vody k městu zlata. 9. Jak bylo Dawson City nejprve zaplaveno přívalem vody, pak přívalem lidí a jak posléze zazářilo jako metropole Severu, jako město karnevalu. 10. Pravdivé vypsání vzestupu, vlády a násilné smrti Jeffersona Randolpha Mejdlíčka Smithe, diktátora v Skagwayi, 11. Metropole Severu žila ze zlata celý rok, pak lehla popelem a spěla k zániku. Co přinesl čas. První vydání. Cena knihy v čase vydání: 27.- Kčs....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93777/zlata-horecka-O1J-93777.jpg 4.79
Literatura světová, Literatura faktu, Historie
Vydáno, Orbis

Klondike, 1963

Kniha Zlatá horečka

Horal123

Super zpracovaná fakta o zlaté horečce na Aljašce.

Blue
02.11.2019

Autorův styl vyprávění mi nevyhovoval, myslím jeho mísení beletrie s faktografií, ale i tak jsem si udělal určitou představu o zlaté horečce na Klondiku. Kdyby kniha byla čistě faktografická, byla by ona představa ještě přesnější.

Pips
13.11.2017

Velice poutavé vyprávění o zlaté horečce. Velmi příjemně se to četlo.

Tahit
08.03.2015

Zlatá aneb dawsonská horečka na řece Klondike v plné kráse, v níž se nic neidealizuje. Úchvatné, pozoruhodné, čtivé, neboť autor přibližuje tvrdý a těžký život dobrodruhů či zlatokopů přímočaře a výstižně. Na tomto místě je potřeba říci, že o zlaté horečce bylo již napsané mnohé, někde více, někde méně. Rozsáhlý výčet faktů je ovšem tím nejlepším, co jsem kdy četl. I když se zdá, že Zlatá horečka je hodně o útrapách, tak jí nelze ubrat dobrodružnou působivost.

Jack Bauer
30.10.2011

Ačkoliv jsem v době vydání ještě četl spíše pohádky nebo mayovky, tuto knihu jsem přelouskal a dost se mě líbila svou syrovostí.

Děti, které přežily Mengeleho
Děti, které přežily Mengeleho