Života sladké hořkosti

Života sladké hořkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112901/bmid_zivota-sladke-horkosti-112901.jpg 4 173 34

Vzpomínky Lídy Baarové, zřejmě nejznámější české filmové herečky mezi válkami a krátce po ní, herečky, která má na co vzpomínat. Oslnivá kariéra v českém a zejména německém filmu, úspěšné snímky, jež se líbily divákům v celé Evropě, nepřijatá nabídka z Ameriky, ale i závist, intriky, hektické vypětí, senzace bulvárního tisku, to všechno tvoří vnější rámec vzpomínání. V něm se odvíjejí herecké epizody, vzpomínky na mládí, na první krůčky ve filmu, na herecké, režisérské i politické celebrity, v jejichž světě se po jistý osudový čas život Lídy Baarové odehrával. A pak dvojí pád, z nichž ten druhý téměř smrtelný. A nová práce, nová naděje ve filmu a v divadle, v jiném než v českém prostředí. A klidný, vyrovnaný úsměv na závěr života, jenž se z odstupu jeví tak sladký a hořký zároveň.... celý text

kacimilek
01.11.2016 4 z 5

Jsem fascinována dobou předválečnou a válečnou, zbožňuju filmy z oné doby, stejně jako herce v nich. Neměl to jednoduché asi nikdo, ať už byl člověk zaměstnán jako úředník, dělník nebo herec. Byla jsem docela překvapená, jak je kniha napsána - líbila se mi.

dexterman
18.06.2016 4 z 5

Života sladké hořkosti je kniha kde se Baarová obhajuje opravdu jak může . Nevím, co bylo v knize ubráno nebo přidáno či vůbec nevyřčeno. Trochu mne zaráží fakt že tady vykreslila vztah s Goebelsem tak otravně a vlezle . Ze čtení mi přišlo že on vypadá jako otravný skřet a že ona ho vlastně nikdy vůbec ani nechtěla . Jejich milostný život tam není vůbec popsán . Ze začátku knihy jsem si myslel že má známosti jenom pro slávu ve filmu a že jde na všechno přes postel . Její život je ovšem plný kladů a záporů . Na jedné straně úspěšná herečka je později zatracována kde se dá . Na knize oceňuji že ač paní Baarová nebyla spisovatelka od mala tak jí napsala celkem čtivě . Oceňuji také pár listů z deníku její sestry Zorky Janů o které si tak může čtenář udělat přibližný obrázek . Kniha se mi velice líbila . Je to první kniha o paní Baarové kterou jsem četl . Mám jich doma ještě víc tak po přečtení dalších určitě porovnám

1v8na
13.06.2016 3 z 5

Život Lídy Baarové mě velmi fascinuje.
Zaráží mě však, že se vůbec nezabývala politickou situací a stránkou a řešila jen kariéru a muže. V některých pasážích mi přišlo, že ani sama pořádně nevěděla, co od života chtít.
Přišla mi velmi nerozhodná.
Nevím, zda tahle kniha je úplně psaná upřímně.

edith79
20.04.2016 4 z 5

Zajímavá knížka, ale podle mě ne zcela upřímná.

sissina
04.04.2016 5 z 5

zajímavá kniha

Mark2000
13.03.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem přišla díky filmu "Lída Baarová", který se promítá v kinech. Film mě velice zaujal, a tak jsem se dostala ke knize. Zaujala mne svou otevřeností. A jak zde už bylo několikrát psáno, nikomu nepřísluší ji soudit. Žila ve velice těžké a složité době, kterou si většina z nás ani nedokáže představit. A pro ty, kteří ji odsuzují... zeptejte se sami sebe, jak byste se zachovali v její situaci vy?

Katka81
29.01.2016 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Nemám pocit, že bych měla o pravdivosti pochybovat
Lída B. žila v komplikované době a nepřísluší mi jí soudit.

angelice
25.01.2016 2 z 5

Smíšené pocity z Lídy Baarové jsou po této knize ještě rozpačitější. Chtěla bych, moc bych chtěla věřit že všechno špatné v jejím životě zapříčinili cizí lidé, ale že by o sobě nerozhodovala ani den ve svém životě... Možná se mi na ni časem ustálí názor, teď ho však nedokážu vyjádřit.

Danka1975
24.01.2016 4 z 5

Tako knižka po revoluci u mě "odstartovala" další četbu nejen o Lídě Baarové. Každopádně jsem titul několikrá přečetla, nebo jsem se aspoň vracela k určitým pasažím, když jsem si zpětně spojila jména a osoby, které byly v knize zmiňovány. Je vše psáno velice čtivě (spolupráce se Škvoreckým se vyplatila :-))). Nepatří nám soudit, co je pravda, co fantazie autorky. Otevřou se nám opomíjené poválečné období, kdy se nenávist obracela hromadně na neviné, kdy masa odsuzovala, aby sama nebyla odsouzena a kdy svědomí se vytratilo ze slovníku lidské společnosti. . .. . . A vše se stalo relativně nedávno. :-(. Je zajímavé, a to doporučiji, právě pokračovat v tomtu tématu např. se Stanislavem Motlem "Prokletí Lídy Baarové". Názor ať si dělá každý sám, ale Lída Baarová má můj obdiv a lítost.

Lenka4
02.10.2015 4 z 5

Vcelku otevřená zpověď ženy, jejíž životní náplní byla profese herečky. Díky určité naivitě mládí a uzavřenosti ve specifickém uměleckém světě žila poněkud mimo realitu běžného života. O to tvrdší pro ni musel být střet s ním. Vyprávění o pracovních i milostných záležitostech se nenápadně stává dramatickým a vrcholí v emotivních scénách z vazby. Právě v nich Lída Baarova vyjadřuje své pocity tak sugestivně a silně, že jí je čtenář musí věřit. Nemyslím si, že by něco zásadního ve svém životopisu zatajovala, ve stáří by to už ani neměla zapotřebí. Smutné je, že na fámy a smyšlenky zpravidla žádná obhajoba ani vysvětlování nestačí.

milamarus
04.09.2015 5 z 5

Jestli jste si dali Lídu Baarovou do nějaké škatulky a jste toho názoru, že její krásná tvář prostě musí nést Kainovo znamení spáchaných zločinů, najdete ho. Máte-li za to, že žádnou vadu na kráse nemá, spatříte bezchybný obraz filmové hvězdy…
A možná, že taky přijdete na to, že její pověst (mnohdy hodnocená tak jednostranně špatně) je sama o sobě podezřelá, a není divu, že nejen Stanislava Motla volá po novém prověřování. Já mám k této herečce respekt a obdivuji ji za to, že byla ochotná dát v riskantní době v sázku svoje postavení.

Chemiczka
08.07.2013 3 z 5

Spíše než biografie mi kniha přišla jako obhajoba samotné Lídy Baarové. Nevím jestli byla tak hloupá či naivní, ale z knihy mi tak přišla. Jakoby každé její rozhodnutí za ni udělal někdo jiný, a vlastně všechny útrapy jejího života zavinili jiní a ona byla jen oběť všech ostatních. Ano nastanou situaci v životě, kdy si život s člověkem hraje, ale je také potřeba se k tomu postavit čelem a ne pořád brečet jak je svět nespravedlivý. Mnohem více jsem ocenila paměti Adiny Mandlové, které se také snažila obhájit, ale rozhodně se nestavěla do role chudinky a oběti.
Určitě si přečtu knihy od S. Mottla, které doufám budou více objektivní nejen co se týče asi nejznámější skutečnosti o L.B. (a jejím vztahu s Goebbelsem), ale celého jejího soukromého i pracovního života.

maryzka
11.05.2012 2 z 5

U této knihy jsem nevěděla jestli to je pravda nebo lež a fantazie

Val
21.02.2012 5 z 5

Vzpomínkové knihy moc nečtu......tohkle mě ovšem velmi zajímalo. Čte se to dobře.... A moc se snažím věřit paní Baarové, že to všechno bylo tak, jak to píše.....