Života sladké hořkosti

Vzpomínky Lídy Baarové, zřejmě nejznámější české filmové herečky mezi válkami a krátce po ní, herečky, která má na co vzpomínat. Oslnivá kariéra v českém a zejména německém filmu, úspěšné snímky, jež se líbily divákům v celé Evropě, nepřijatá nabídka z Ameriky, ale i závist, intriky, hektické vypětí, senzace bulvárního tisku, to všechno tvoří vnější rámec vzpomínání. V něm se odvíjejí herecké epizody, vzpomínky na mládí, na první krůčky ve filmu, na herecké, režisérské i politické celebrity, v jejichž světě se po jistý osudový čas život Lídy Baarové odehrával. A pak dvojí pád, z nichž ten druhý téměř smrtelný. A nová práce, nová naděje ve filmu a v divadle, v jiném než v českém prostředí. A klidný, vyrovnaný úsměv na závěr života, jenž se z odstupu jeví tak sladký a hořký zároveň....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112901/big_zivota-sladke-horkosti-112901.jpg 3.8152

Kniha Života sladké hořkosti

andrii24

Napojte se mezi břehy. Po řece bytí přece, někdy klidně, hladce, jindy divoce, se šrámy, různé bárky plují. Jedna přímá, plná bílých labutí. Jiná se klimbá, je černá, zlo budí. Mefistofelovy stinné svody zpod hladiny vycení. Zkrabacený kabátec ohnivě hřeje. Na sebe si ho bere spalující osudí, mrazivého údobí.

Marki019

Ještě si ráda poslechnu audioknihu, kterou namluvila pro Škvoreckého. Jinač příjemné čtení doplněné obrázky.

MiriamF.

Kniha měla spád a děj, četla se výborně. Jestli měla LB potřebu upravit svůj mediální obraz, nevím, nechci soudit, původní verzi jsem nečetla.

Balumba

Má se za to, že tuto knihu nenapsala Lída Baarová, ale spisovatel František Kožík, se kterým se herečka sblížila v posledních letech svého života.

xolee
22.12.2020

Kniha je velmi čtivá. Paní Baarovâ popisuje svoje vzpomínky o svém životě, o hereckém prostředí, o zvláštně smutné době, ve které jsem nežila a znám pouze z vyprávění, školy a nebo dokumentů. Čím jsem starší a vidím dokument o nějaké události, co jsem sama zažila, tak si uvědomuji, takhle to přece nebylo, takhle jsem to v tu dobu nevnímala, proto si myslím, že nám nepřísluší soudit pravost vzpomínek. A navíc co bych asi udělala já být v té době, na jejím místě...

Sidonka3
15.09.2020

Knihu jsem četla v roce 91, kdy se se vzpomínkovými knihami o dříve zakázaných osobnostech roztrhl pytel. Moc hezky se mi četla a do hereččina životního příběhu jsem se snadno vžila, i když tehdy jsem měla nároky na literaturu jiné než teď. Vím, že jsou více oceňované a snad i objektivnější Útěky zapsané Škvoreckým. A na tu se také chystám.
Přesto si na Života sladké hořkosti nestěžuji. Knížka pobavila, herečka zveřejnila zážitky z filmování, tehdejší doby i nějaký ten drb ze zákulisí, je plná fotografií a zhltla jsem to jako malinu. Navíc je spjatá s krásným létem, kdy jsem byla čerstvě zamilovaná a během čekání na to, až se přítel vrátí z práce, jsem si knihu četla na našem nádherném místě, v poetickém lese, na mechu a trávě měkké jako kobereček, pod vysokými stromy propouštějící paprsky slunce, mám se čtením prostě spojené hezké okamžiky.
To nejhorší o sobě možná herečka neřekla, něco vypustila nebo poopravila, nicméně na knihu vzpomínám s láskou a nostalgií. Že se mi to četlo snadno a zdálo se mi to tehdy zajímavé, to mi nikdo nevezme.
Kniha je psaná beletristickou formou, obsahuje přímou řeč a protože jsem tehdy o herečce mnoho nevěděla, měla i spád. Dávám 5 hvězd, hodnoceno dřívějším pohledem na svět a dalšími okolnostmi.

vikaa
29.11.2019

Domnívám se, že zároveň s otevřením hranic, pociťovala Lída Baarová nutnost představit se českému čtenáři v lichotivějším světle, než jak ji vykreslil ve své knize Škvorecký a než jaké bylo obecné povědomí o jejím osudu. Knihu psala v poměrně pokročilém věku, v období, kdy se mohla po mnoha letech vrátit do České republiky, což zcela logicky doprovázelo životní bilancování. Nezazlívám Lídě Baarové, že v této knize "prokličkovala" svou zásadní i když krátkou životní epizodou s Goebbelsem. Jak sama v knize několikrát zdůraznila, za všechno, čím se v životě provinila, ji osud krutě potrestal. Po přečtení knihy jsem se nemohla zbavit dojmu, že přes všechnu svou krásu a slávu nebyla Lída Baarová skutečně šťastná...

charlizee
17.08.2019

Když jsem na vysoké škole chválila vzpomínky Adiny Mandlové, tak mi spolužáci z filmové vědy doporučovali vzpomínky Lídy Baarové - že se jim líbily víc. Tak jsem se k nim po deseti letech dostala :)

Jaká byla skutečnost se asi nikdy nedozvíme... Četlo se to dobře, ale chyběla mi tam ta Adinina lehkost a nadhled. Pár pasáží, které se opakovaly napříč kapitolami, přičítám věku, ve kterém to Lída Baarová psala.