Život s indiány tří Amerik

Život s indiány tří Amerik https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421034/bmid_zivot-s-indiany-tri-amerik-44j-421034.png 4 2 2

Biografie Život s indiány tří Amerik je prvním knižním průvodcem po osudu a díle známého českého etnografa, muzeologa, cestovatele a spisovatele Václava Šolce (1919–1995). Představuje klíčové okamžiky jeho života: mladá léta, domácí i zahraniční studia, latinskoamerické a asijské cesty, terénní výzkum mezi indiánskými kmeny Aymarů, Mapučů a Alakalufů, etnografickou práci v Náprstkově muzeu, včetně Šolcova působení v roli ředitele. Zároveň se snaží přiblížit a stručně zhodnotit literární tvorbu Václava Šolce, a to ať už se jedná o práce odborné, populárně-naučné, překladové či o beletrii pro děti a mládež. Životopis vychází u příležitosti 100. výročí narození Václava Šolce... celý text

Blue
29.03.2023 3 z 5

Životopis bývá vždy zasazen do nějakého dobového kontextu, autor sleduje objekt svého zájmu více zeširoka, sleduje vlivy, které na něj působily, popisuje, jak se vypořádával s překážkami, které mu kladly do cesty společenské poměry panující v dané době, porovnává osobnost s jeho souputníky v oboru atd. Přečtená publikace je však jiná, především velmi stručná. Seznamuje nás čistě s vydaným dílem Václava Šolce. A je tak stručná, že se do ní nevešla ani jediná Šolcova fotografie. Je to knížka nesporně čtivá, přehledná, přináší základní data o životě a díle Václava Šolce. To mohu odsouhlasit. Ale také mohu potvrdit, že minimálně jednomu čtenáři to přijde málo.

Kakho-Oto
25.04.2021 4 z 5

Zajímavá publikace věnovaná záslužnému dílu českého etnologa a amerikanisty Václava Šolce (1919–1995), jenž napsal řadu vědeckých, populárně-naučných, cestopisných a dobrodružných knih s tématikou indiánů, nejčastěji z oblastí dnešní Bolívie, Chile, Peru a Mexika.