Život pred sebou

Život pred sebou
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402730/bmid_zivot-pred-sebou-LDU-402730.jpg 4 118 118

Hrdinom diela je arabský chlapec Mohamed, ktorého vychováva v útulku pre bezprizorné deti bývala židovská prostitútka Róza. Okolo nej a okolo domu ďalšími deťmi sa snuje dej, v ktorom náš detský hrdina hľadá svoju matku a svojho otca, Rózou dobre zatajovaných...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

La vie devant soi , 1975

Zorka
08.03.2014 4 z 5

Kniha psaná jazykem naprosto odpovídajícím prostředí, ve kterém vypravěč - Momo - vyrůstá. Na jednu stranu naturalisticky líčena drsná skutečnost, v níž žije a chátrá vyžilá prostitutka starající se o děti mladší "kolegyň", na druhou stranu úsměvné slovní omyly malého chlapce, který je díky svým zkušenostem "tak velký". Jak už tady bylo psáno - kniha plná podnětů k zamyšlení. Hořká "komedie" má ale poměrně tragicky vyznívající závěr, v níž je odhaleno celé chlapcovo rozpolcené nitro. I když naděje ... ta Momovi zůstala.

RADOST
06.02.2014 4 z 5

Začnete číst a zajímá vás příběh, zvláštní životní podmínky Moma, Růženky a jejich svět. Jenže časem zvolníte a pomalu vstřebáváte a posuzujete myšlenky toho zvláštního dítěte, tu směs moudrosti, naivity, dětskosti i vyzrálosti, tu empatii. Zvláštní, ale hezká kniha. Některé pasáže si opravdu zaslouží zamyšlení .

kniholka
20.12.2013 3 z 5

Hodně zvláštní kniha, dost hořká, ale místy na můj vkus až příliš přitažená za vlasy.

Alma-Nacida
05.09.2013 5 z 5

Dost drsná kniha, ale nikoli bez humoru. Některé věty asi nikdy nezapomenu ("Židi jsou národ jako každej jinej, ale nikdo nemá právo jim to předhazovat."). Knihu rozhodně doporučuji, "věřte mé letité zkušenosti".

cessy
07.07.2013 4 z 5

Život před sebou a dvojica jeho hlavných postáv, pani Ruženka a Momo, mi pripomenul inú výbornú knihu, rovnako z pera francúzskeho spisovateľa – "S elegancí ježka" Muriel Barberyovej, a jej nezabudnuteľné hrdinky Palomu a René. Obe nesúrodé dvojice – dieťa a dospelý – ma očarili a z oboch kníh, hoci obsahovo je každá o niečom inom, som mala podobný pocit. Obe sú tak silne ľudsky dojemné... Desaťročný Mohamed opisuje svoj život s detskou prostoduchosťou, pričom bezhlavo skáče z témy na tému. Jeho slovník je slovníkom ulice, slovníkom životom zbitých prisťahovalcov parížskej štvrte Belleville, ktorý si s ľahkosťou osvojil, nasal ho ako suchá špongia rozliatu vodu, a hoci významu mnohých slov nerozumie, svojsky si ich vysvetľuje a používa ich zväčša v zlom kontexte. Jeho rozprávanie možno nazvať všelijako – vtipné, občas hraničiace s trápnosťou, trpké, žalostné, ale napriek všetkému sa mu nedá uprieť úprimnosť. Občas sa zdesíte a napadne vám, že to čo hovorí nemôže myslieť vážne, občas ste z neho dočista namäkko. Sem-tam mu z úst vypadne ozaj skvostná myšlienka. Prihovára sa vám a presviedča vás o svojej pravde, no stále je len dieťaťom, ktoré potrebuje uistenie, že sa nemýli. A potom sa náhle do vašej mysle začne vkrádať nejasný pocit, že čosi s Momom nie je v poriadku, niečo vám nesedí... Príbehy s humorným podtónom zväčša maskujú tragédiu životnej reality. Ani tento príbeh nie je výnimkou. Pôvodne som Životu před sebou chcela dať o hviezdu nižšie hodnotenie, keďže miestami som sa mierne nudila a odkladala knihu na neskôr, po prečítaní záveru som však od toho upustila. Záver ma dostal. A tiež všetka tá osamelosť, úzkosť, citová naviazanosť, či ľudská solidarita, v dnešnej dobe tak nevídaná.

Ječmínek
10.01.2012 5 z 5

Tlustá Růženka hlídá děti, které nikdo nechce. Mezi nimi je i Momo, chytráček, který nám vše vysvětluje dospěláckou řečí. A my čtenáři nevíme, jestli se máme smát, nebo brečet, protože humor a drsná realita jsou v té Ajarově směsi dokonale namíchány. Krásná lidská kniha, která má mimochodem docela zajímavou historii, stejně jako autor.

zuzulique
13.10.2011 5 z 5

Bravúrne napísaná kniha, ktorá zaujme od prvej vety po poslednú. Hlavná postava Momo je iba dieťa, no na svet sa díva svojským pohľadom a neustále prežíva obavy, čo prinesie budúcnosť...

Timwen
06.03.2011

Citlivé zachycení nelidské pasti, v níž se bezbranné dítě ocitá bez vlastního přičinění. Vše je o to působivější, že Momo vnímá svou situaci jako zcela standardní a čtenářům ji přibližuje bez afektovanosti, zvláštním dětsky-dospělým jazykem, který skvěle odráží jeho dětské chápání dospělých slov. Máte-li rádi Carterovu Školu Malého stromu, neměla by vás ani tato drsnější varianta minout.