Život na míru

Život na míru https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478584/bmid_zivot-na-miru-6cp-478584.jpg 5 232 44

Připadá vám, že nutně potřebujete nové tričko? Než si ho pořídíte, přečtěte si knihu Marka Rabije. Přesčasy, dětská práce, dlouhé směny, továrny v rozpadajících se barácích: cena evropské módy. Když se v roce 2013 v Dháce zřítila osmiposchoďová textilní továrna Rana Plaza a pohřbila v troskách více než tisíc lidí, vydal se polský reportér do Bangladéše. Mluvil s lidmi, kteří přišli o své blízké. Sledoval práci v dalších podobných továrnách. Zjišťoval, jak se dělají módní ošoupané džíny, kolik za to dostanou lidé zaplaceno a jak se s tím výdělkem žije ve slumech. Zákazníci v západních zemích přistoupili na hru, kterou jim světové značky vnutily. Pokud chceme sledovat trendy, musíme neustále kupovat nové oblečení. Pořád dokola. Možná si jen občas postěžujeme, že výrobní cena přeci musí být mnohem nižší než cena v našem oblíbeném obchodě. Nahradit rychlou módu přístupem „slow“ nebude asi snadné, pokud s námi nepohnula ani tak tragická událost, jaká se stala v bangladéšském hlavním městě. Reportážní kniha polského novináře a odborníka na jihovýchodní Asii je šitá na míru všem, kteří nezavírají oči před nepříjemnou pravdou.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Absynt

Życie na miarę: Odzieżowe niewolnictwo , 2016

ŽralokPeet
16.10.2021 5 z 5

Bylo to drsnější než jsem čekal. Smutné

sissque
27.09.2021 5 z 5

Nedávno jsem někde četla, že knihy z nakladatelství Absynt nezapomenete a zůstanou ve Vás.
Naprosto s tím souhlasím.

V této nové knize ze série Prokletí reportéři nám polský autor Marek Rabij odhaluje téma textilního průmyslu.

Nejprve se dočítáme o tajemstvím opředené katastrofě v továrně Rana Plaza v bangladéšské metropoli Dháka.
Posléze nám autor popisuje podmínky zaměstnanců textilních továren.
Celé dny bez klimatizace, bez kontroly bezpečnosti práce, mnohdy bez pracovní smlouvy, s neplacenými přesčasy, …
Dočítáme se osudy jednotlivých pracovníků, obyvatel, ale i setkání s obchodním zástupcem.

Jaký je život v Bangladéši a mají vůbec tamní obyvatelé šanci na lepší život?
Pokud ano, za jakých podmínek?

Podtitul knihy "oblečení má hodnotu etikety, kterou k němu přišijí" je více, než výstižný.
Co jsou to takzvané "padělky"? Asi by nad tím zaplakal nejeden majitel luxusního kousku.

Všichni víme, že švadleny pracují v katastrofálních podmínkách.
Všichni víme, že v Bangladéši se tře bída s chudobou.
Všichni víme, že marže za každý kousek, který si pořídíme, je nad jeho výrobní cenou.
Jsme ale ochotni učinit změny?

Pro spoustu lidí je jistě lepší koupit si tričko u konfekční značky, než u značky lokální, menší, s malým kusovým nákladem, kde je za něj ale suma mnohem větší.
Zato podpoří podnikatele, který pracuje s kvalitním materiálem, podmínky pro švadleny jsou důstojné a za svou práci dostávají náležitě zaplaceno.
Kolik z nás je ochotno si namísto pěti triček koupit jen jedno?
Kolik z nás přemýšlí nad životem ostatních?

Přečtěte si, kolik v průměru kusů oblečení musí švadlena v Dháce za den ušít a jaká je její měsíční odměna.
Snad si alespoň každý z nás po dočtení řekne, že momentálně skutečně nepotřebuje nic nového na sebe.
Namísto nového trička si pořiďte tuto knihu - věřte, že to budou mnohem lépe utracené peníze.
A buďme více vděční za všechno, co máme a čeho se nám dostává.

MedvidekS
26.09.2021 5 z 5

Knížka je útlá, ale obsahuje alarmující informace ohledně vzniku oblečení, které většina z nás nosí…

amaenium
13.09.2021 5 z 5

,,Co na tom, že módu diktují originály pokoušející se vystoupit z davu. Zbytek lidí touží v davu jedině po tom, aby vypadal přesně jako ostatní.”

Život na míru je další reportážní knihou z edice Prokletých reportérů.
Tentokrát jsem se při čtení s autorem vydala do hlavního města Bangladéše, do Dháky.
Dháka je textilní velmoc, kolem 60% výroby končí na evropském trhu.
V knize se dočítáme nejen o pádu budovy rana plaza, ale zabývá se i jinými tragickými strastmi, jež doprovází textilní branže - lidé bojující o život v plamenech a skákající z okna, neplacené přesčasy už k tak mizerně placené práci či chudoba, která je mezi textilními továrnami všudypřítomná.
Velmi silná reportáž, která rozhodně donutí člověka k zamyšlení. Přehodnotí, jak často a jestli vůbec potřebuje nové kusy do šatníku. Doporučuji k přečtení.

konzumní společnost reportáže Bangladéš jižní Asie

Autorovy knížky

Marek Rabij
polská, 1974
2021  91%Život na míru

Kniha Život na míru je v