Život člověka

Život člověka https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55595/zivot-cloveka-55595.jpg 5 9 3

Výbor z poezie významného představitele moderní italské lyriky.

Poezie
Vydáno: , Odeon

Vita d´uno uomo

Bětuu
27.02.2024 4 z 5

Tohle bylo teda něco. Ty básně byly složité, to ano, ale něco ve mne určitě nechaly. Autorův život, jeho myšlenky a styl psaní mě zaujal. Zajímavé čtení.

Kmotr99
24.05.2022 5 z 5

Kromě básní samotných nevynechejte Ungarettiho Poznámky na konci (ještě jsem asi nikdy neměl tu čest číst poezii zároveň s komentářem autora). Zasadilo to celý výbor do kontextu a umocnilo některé intenzivní dojmy a motivy, protkané celým dílem. Pustina rodné Alexandrie, zákopy Velké války, věčné léto barokního Říma, prázdnota a rozklad... A občas nečekané postřehy, jako když stárnoucí básník (ročník 1888) reflektuje vypouštění družic nebo let letadlem.

Osobně si do života odnáším: Nebát se, být osobní a sdílet to s ostatními. Sobectví je naopak, nechávat si věci pro sebe. V Ungarettiho filozofii chápu poezii jako věc veřejnou:

"Nepojal jsem je [básně] do knihy s ostatními, protože se mi zdálo, že obsahují motivy příliš osobní, jenom mé. Bylo v tom dosud sobectví. Nic z lidské zkušenosti si nelze pyšně ponechávat jenom pro sebe." (autorův komentář ke sbírce Výkřik a krajiny/Un grido e paesaggi)

jaro999
08.10.2017 5 z 5

Těžké básně, ale úžasné, poetické, místy plné snů. Nádherná je zejm. báseň, v níž autor vzpomíná na své dětství v Egyptě a na místní chůvu. Literární lahůdka.

Giuseppe Ungaretti
italská, 1888 - 1970