Živočišné pudy

Jak lidská psychologie řídí ekonomiku a proč je podstatná pro světový kapitalismus. Ekonomické dění neurčují jen racionální lidské motivy, měřitelné proměnné či matematicky vyjádřitelné vztahy, v ekonomice působí též mocné psychologické síly, které duchovní otec této teorie, John Maynard Keynes, nazval animal spirits - živočišné pudy. Tyto pudy srozumitelně objasňují, jak působí takové jevy jako hospodářské krize, nezaměstnanost, míra úspor, výkyvy cen akcií či nemovitostí a chudoba menšin. Oba autoři patří do první stovky nejvýznamnějších světových ekonomů současnosti, George Akerlof je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii (2000, s J. Stiglitzem a M. Spencem), Robert Shiller je profesorem ekonomie na Yaleově univerzitě a autorem několika bestsellerů (např. Irrational Exuberance, česky Investiční horečka, 2010, a The Subprime Solution). Podle autorů jsou živočišné pudy jednou z hlavních příčin současné krize, k jejímuž řešení je nutná aktivnější úloha státu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45976/zivocisne-pudy-45976.jpg 3.614

Animal Spirits. How Human Psychology Drives the Economy, and Why It Matters for Global Capitalism (2009)

Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, Argo, Dokořán

Zentao
27.08.2017

Knihu jsem právě dočetl (či spíše prosvištěl). Je velmi poutavě napsaná a čtivá. Souhlasím s tím, že je trochu poplatná době, kdy byla napsána (vydáno v USA v roce 2009), a účelu, se kterým ji autoři psali – urychleně zaplnit bílé místo tehdejší makroekonomie. Ústřední myšlenka, že ekonomiku ovlivňují i aspekty, které moderní makroekonomie nebere v úvahu může být brána jako snaha vyhovět přání Thalera vyslovená v závěru k Misbehaving. Těmito aspekty jsou živočišné pudy (nejsem si jistý, jestli překlad pojmu Animal Spirits, resp. vůbec pojem animal spirits převzatý od J. M. Keynese úplně vhodný, navíc se mně v průběhu čtení ptalo několik lidí, o čem to vlastně čtu), které jsou podle autorů důvěra, spravedlnost, nepoctivost, peněžní iluze a příběhy. Tyto jednotlivé živočišné pudy pak využívají k vysvětlení tehdejší ekonomické krize, což v současnosti už není tolik relevantní, i když nepochybuji o tom, že časem zase bude. Navíc jejich doporučení týkající se finanční krize se nejeví být úplně šťastná, i když obvykle sami na tuto skutečnost upozornili (např. vytvoření systému záchrany krachujících bank, který může vést k morálnímu hazardu). Mnohem zajímavější a poutavější pasáž, která v současnosti nabývá přídechu ekonomického thrilleru se týká resuscitace pohledu na dlouhodobý vztah inflace a nezaměstnanosti (Friedmanovi by se to asi moc nezamlouvalo) a dopadů živočišných pudů na finanční a realitní trhy. Zejména kapitola 12 týkající se realitních trhů je moc zajímavá ve vztahu k současné situaci s cenami bydlení.

Jako drobný škraloup knihy (i ve srovnání s Misbehaving) vnímám to, že ačkoli je kniha opravdu zábavná a plná podnětných myšlenek, tak nakonec přináší více otázek než odpovědí. Sami autoři to v závěru knihy přiznávají, ale někdy mi to přijde vyloženě škoda. Navíc je kniha rozkročena na půl cesty mezi populárně naučnou a odbornou publikací, což pak vede k tomu, že určitá tvrzení by snesla ocitování, a to přesnější než pouhý odkaz na vlastní práci. Na závěr bych ještě rád pochválil překlad, který se hezky vypořádal s překlady ekonomických pojmů do češtiny. Dvakrát použité „pokladové“ aktivum mne pak pobavilo, asi Word.

bzucino
23.09.2014

Autoři se svezli na vlně vysvětlení, proč vznikla americká hypoteční krize v roce 2007, která se následně přelila do světové finanční krize 2008. Knížka je kompilátem jejich článků v odborných časopisech. Hlavním cílem knížky bylo zvýšení impaktu autorů v zpravodajské a odborné komunitě, což je na srozumitelnosti znát.

Jednotlivé kapitoly jsou volně řazené, polemizují s klasickou ekonomikou o důvodech některých ekonomických jevů, např. míra nezaměstnanosti, rychlost růstu (nebo pádu) akcií nebo míra spoření domácností. Na rozdíl od klasické ekonomie, která považuje člověka za homo economicus, se autoři snaží vysvětlovat uvedené jevy pomocí terminologie behaviorální psychologie/ekonomie. Autoři poukazují na zdánlivě nelogická rozhodnutí lidí a argumentují, že právě toto chování ma podstatný vliv na nestabilitu trhů a ekonomik vyspělých států.

Autoři knihy

Robert Shiller