Zimní muži

Zimní muži https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347326/bmid_zimni-muzi-BKa-347326.jpg 4 301 91

Můžete zůstat slušným člověkem, i když vstoupíte do řad SS? Chtěli jen přežít, ale osud jim rozdal jiné karty. Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih. K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů. Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení. Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Jota

Vintermœnd , 2014

Boby17
25.02.2018 5 z 5

Tak tahle knížka byla MASO! Bylo děsivé pozorovat, jak dva slušné lidi požírá mašinerie strachu a zla a nakonec se z nich stávají zrůdy. Otázkou je, jak by se na jejich místě zachoval každý jeden z nás?

Kerberos
24.02.2018 5 z 5

Válka podaná z pohledu německých vojáků,nezabiješ budeš zabit,postupné změny charakterů jednotlivých hrdinů vzhledem k situacím do kterých se dostávají.

Jirkson
16.02.2018 5 z 5

Co na to říct, tahle kniha mě pohltila a dlouho.....dlouho... mi zůstane v hlavě.

veronika5179
22.01.2018 5 z 5

Mám ráda knihy, kdy jazyk vypravěče odpovídá doby ve které se příběh odehrává. A pravě zde jsem měla místy pocit, že čtu Remarqua nebo snad jeho následovníka :) Silný příběh musí zaujmout každého, kdo se zajímá o téma 2.sv.války. Možná bych uvítala příběhy bratrů trochu více propracovanější, ale i tak hodnotím plným počtem. Silný zážitek, bez patosu a moderních "vymožeností", kterých jsou dnešní romány plné.

kristynao
17.01.2018 5 z 5

Zimní muži jsou knihou, která by rozhodně neměla nikomu ujít. Doporučuji však ke knize přistupovat jako k náročnému čtení, které vyžaduje značnou míru pozornosti a také znalost války. Knihu bych asi nedoporučila těm z vás, kdo o druhé světové válce mnoho nevědí, a chtěli by se skrz beletrii načerpat nějaké informace. Tato kniha by pro vás nemusela být vhodným startem do poznávání válečné literatury. Naopak pro ty, kdo téma druhé světové války v literatuře vyhledávají a rádi by si přečetli něco skutečně kvalitního, založeného na hlubokých znalostech problematiky a s přesahem do filozofických otázek, Zimní muži jsou rozhodně to pravé - nenechte si je ujít. Za mě dostávají jednoznačných pět hvězdiček a takové to všeříkající... "tohle si musíte přečíst".

veronika0382
08.01.2018 4 z 5

Příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války, ale i jak je těžké hledání vlastního já také po jejím skončení. Zimní muži je příběh zase z jiného úhlu. Ukazuje, že nic není černé a bílé.

RunningWolf
01.01.2018 5 z 5

Mám rád druhou světovou válku takže to asi mým pohledem trochu zkreslené ale mě se kniha líbila.Fakt moc.Je tam vykreslený plynulý děj 2-3 postav,naprosto uvěřitelně tak že člověka ani nenapadne že tohle se určitě nestalo nebo nědělo.Celková kulisa děje a druhé světové války s časovou linkou je také skvělě popsáno a pro toho kdo o 2.světové válce už něco ví tak pro něj tahle kniha bude jak procházka po oblíbené cestě v lese

Sorrow
22.12.2017 5 z 5

Tahle kniha se mě opravdu hluboce dotkla. Autor vybudoval příběh s naprostou precizností - hraje si se čtenářem - na jedné stránce ho dojme, aby ho hned na druhé naprosto znechutil. Postavy jsou neskutečně živoucí a troufám si tvrdit, že i s Vámi ta kniha pohne. Vedle Hany a Opuštěné společnosti ji řadím mezi trojlístek toho nejlepšího, co jsem letos přečetla. Opravdu si ji nenechte utéct, ale obrňte své city!

Azmodan
30.11.2017 4 z 5

Kniha Zimní muži se mi líbila. Příběh obyčejných lidí "vcucnutých" do války. Částečně to ukazuje jaké možnosti měl člověk, který s válkou nechtěl mít nic společného. Na začátku lhostejnost, na konci rozčarování a morální kocovina (a nebo smrt). Závěr knihy mi nepřišel zbytečný. Co mě na této knize vadí je, že nešla víc do hloubky a nelíčí více útrapy války. Nejsem sadista a v tomto si nelibuji. Na druhé straně si myslím, že takový příběh má daleko hlubší roviny, do kterých se autor vůbec nepouštěl. Pro člověka, který přečetl "Laskavé bohyně" a "Osvětim: nacisté a konečné řešení" pak tato knížka působí až plytce. Není třeba vymýšlet nezměrné krutosti a psát o nich, život je dost krutý sám o sobě. A proto bych spíše doporučil skutečné příběhy pro lidi, které tato oblast lidských dějin zajímá. Tato kniha, až na pár stránek pak může působit, na vzdory tématu, jako příjemný válečný příběh.

tarasnica
19.11.2017 4 z 5

Perfektní a čtivé. Posledních cca 40 stránek ale nic moc :)

milunka21
28.10.2017 5 z 5

Druhá světová v románové podobě. Boj dobrého srdce s krutostí války. Není to kniha pro každého, ale určitě doporučuji.